Senát chce předčasný důchod bez krácení penze i pro podnikové hasiče

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Senát chce uzákonit možnost odchodu do předčasného důchodu bez krácení penze nejen pro zdravotnické záchranáře, ale i pro podnikové hasiče. Důchodovou novelu, která předčasný důchod pro záchranáře zavádí, proto dnes vrátil Sněmovně s příslušným pozměňovacím návrhem. Sněmovna by ji mohla posoudit ještě na své prosincové schůzi. Jde o novelu, která má také snížit penze vybraným prominentům někdejšího komunistického režimu. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zaujal k pozměňovacímu návrhu neutrální postoj, varoval ale před tím, že zákon nezačne platit včas.

Autor pozměňovacího návrhu, předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, zdůvodnil rozšíření o členy hasičského záchranného sboru podniků kvůli tomu, že na rozdíl od republikových hasičů a policistů nemají nárok na rentu a výsluhový příspěvek. Rozšíření by se podle Nytry týkalo například hasičů Českých drah nebo chemiček, využít by jej mohlo řádově 50 až 70 lidí ročně. Nytra svůj návrh prosadil v senátním ústavně-právním výboru a o jeho usnesení pak senátoři hlasovali.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) senátorům řekl, že tento princip podporuje. Při hlasování vyjádřil neutrální stanovisko. Vyslovil však obavu z případného zpoždění legislativního procesu v případě, že by se prezident Miloš Zeman rozhodl zákon vetovat. Hrozilo by, že nevstoupí v účinnost k 1. lednu. To by pak způsobilo, že by Česká správa sociálního zabezpečení nebyla schopna řešit například výplatu výchovného. Senátory ujišťoval, že pokud by dnes Nytrův návrh neprošel, dopracuje ho v následné novelizaci zákona v příštím roce.

Nytra obavy ze zpoždění odmítl. Poukázal na to, že Sněmovna se sejde na další schůzi již 13. prosince. Na základě svých informací z poslaneckého klubu ANO nemá obavy, že by se v tento den nepodařilo novelu projednat na plénu Sněmovny.

Novela má zajistit, že zdravotničtí záchranáři budou moci odcházet od příštího roku předčasně do důchodu bez penalizace. Jejich zaměstnavatelům se ale zvýší penzijní odvody. Novela napravuje nepoužitelnou úpravu předchozích záchranářských penzí. Dřívější penzi bez krácení částky nyní mají jen horníci z hlubinných dolů.

Nárok na dřívější důchod bez jeho krácení budou mít podle novely členové výjezdových skupin a operátoři středisek zdravotnické záchranné služby a také záchranáři horské služby. Jde zhruba o 6500 pracovníků. Vláda to zdůvodnila tím, že jsou vystaveni skoro stále stresu a část z nich i fyzické zátěži. Po odpracování 4400 směn, tedy zhruba 20 let, by tito pracovníci mohli podle návrhu chodit na odpočinek o dva a půl roku dříve. Za každých dalších 74 směn by přibyl ještě měsíc až do hraničních pěti let. Plný nárok by tak vznikl zhruba po 30 letech práce.

Zaměstnavatelům by se u záchranářů s právem na předčasný důchod podle vládní novely zvedla do roku 2026 postupně sazba důchodových odvodů z nynějších 21,5 procenta na 26,5 procenta. Příští rok by odváděli 23,5 procenta.

Novela má rozšířit nárok na příspěvek 500 korun k důchodu za vychované dítě. Takzvané výchovné bude stát vyplácet od ledna. Příspěvek za vychované dítě by měli od příštího roku dostávat i lidé, kteří vstoupili do starobní penze z invalidního důchodu, ale nesplnili podmínku pro potřebnou dobu pojištění. Novela zamezí krácení takzvaného výchovného při souběhu starobního důchodu s vdovským nebo vdoveckým důchodem.

Snížení důchodů by se mělo týkat tří tisícovek někdejších komunistických funkcionářů. Jejich penze by podle podkladů neklesly pod částku, do níž se naopak dorovnává důchod účastníkům odboje a odporu proti komunismu. Seznam osob by měl vypracovat Ústav pro studium totalitních režimů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je pátek 27. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď