SCIO: Příprava na život v 21. století

foto Svobodná firma Scio

Za třicet let prošla pochopitelně česká vzdělávací soustava jistým vývojem, nicméně v mnoha ohledech se nezměnila. Aspoň tak to vidí zakladatel a ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl a skoro padesátka zaměstnanců jeho firmy. „Nabízíme kvalitní alternativu ve většině vzdělávacích oborů. Chceme měnit svět v oblasti vzdělávání,“ říkají.

Společnost Scio založil v roce 1995 Ondřej Šteffl, absolvent matematicko-fyzikální fakulty, kandidát věd ze sociologie. Scio nebyl jeho první počin v této oblasti. Už pět let předtím stál u zrodu první soukromé české školy – PORG.

Zpočátku se činnost společnosti soustředila na vytváření profesionálních testů pro přijímací zkoušky, které byly běžné v USA, ale u nás zatím chyběly. Společnost začala jako start-up o dvou lidech, rychle rostla a chrlila spoustu více či méně úspěšných nápadů a projektů. Od svého vzniku se věnovala zejména hodnocení výsledků vzdělávání – do povědomí se dostala především díky testu Obecných studijních předpokladů. Scio zkoušky využívá v přijímacím řízení i dnes více než 60 fakult veřejných vysokých škol v České republice, na Slovensku i jinde.

Tím však aktivity dnes už v oboru renomované firmy spíše střední velikosti neskončily, naopak. Dlouhodobé sledování inovací ve vzdělávání a potřeba přenášet je do praxe vedla k založení první ScioŠkoly, soukromé alternativní školy respektující individualitu dětí. Ta se snaží rozvíjet dovednosti a schopnosti dětí, které budou v životě opravdu potřebovat, místo nazpaměť naučených znalostí, které nikdy nevyužijí. Jak říkají zakladatelé: „Připravujeme děti na život ve stále se měnícím světě.“ V současnosti už společnost provozuje deset základních ScioŠkol po celé České republice a dokonce i jednu střední v Praze.

Scio ale nabízí i řadu dalších služeb v oboru vzdělávání, a to jak žákům a studentům, tak rodičům či pedagogům: e-learning, hračky se vzdělávacím potenciálem, ScioCAMPy. „Vždy vycházíme ze soudobých vědeckých poznatků, hledáme moderní inovativní řešení,“ říká Ondřej Šteffl.

Stejně inovativně, jako přistupují ke svým zákazníkům a ke vzdělávání obecně, funguje i firma Scio. Jsou „svobodná firma“, která stojí na autonomním rozhodování, zodpovědnosti a samostatnosti zaměstnanců. Rozvíjí prostředí, kde si lidi věří, kde svobodně vytvářejí a vedou smysluplné projekty. Podporuje se vnitřní motivace zaměstnanců, jejich aktivní účast na firemním dění a odpovědnost jak za výsledky své práce, tak za výsledky projektů, na nichž pracují týmově. Ve Scio je volná pracovní doba, každý pracuje tak, jak mu vyhovuje. Mzda se také nevyplácí za čas strávený na jednom místě, ale za vykonanou práci.

Podle nedávného hodnocení společností Bisnode je Scio jednou z nejstabilnějších firem v České republice.

Historie Scio

1995 Ondřej Šteffl zakládá Scio jako nadaci.

1997 Přijímací zkoušky Scio začínají používat fakulty vysokých škol v ČR.

1999 Nadace Scio se mění na Scio, o.p.s.

2004 Scio se transformuje na společnost s ručením omezením.

2007 Dochází k výraznému rozšíření přijímaček Scio na vysoké školy (35 fakult), testy Scio využívají stovky základních a středních škol.

2010 Vzniká projekt testování zaměstnanců Personline.

2013 Scio přichází s projekty mimoškolního vzdělávání.

2015 Vzniká první základní ScioŠkola

2018 Přijímačky Scio využívá více než 50 fakult v ČR a téměř 30 fakult na Slovensku. Některý z projektů Scio využívá i 37 % procent základních a středních škol.

2019 V ČR už funguje 10 základních ScioŠkol a první střední ScioŠkola.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 8. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď