Scholz jednal o Ukrajině s představiteli USA, Británie, Francie a Itálie

foto Německý kancléř Olaf Scholz.

Berlín - Německý kancléř Olaf Scholz dnes telefonicky jednal s prezidenty USA a Francie Joem Bidenem a Emmanuelem Macronem a premiéry Británie a Itálie Rishim Sunakem a Giorgiou Meloniovou o zbrojní pomoci Ukrajině. Všichni se shodli, že další kroky budou úzce koordinovat, sdělil novinářům Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit.

"Všech pět šéfů států a vlád mělo jednotný názor na to, že zbrojní podpora Ukrajiny bude pokračovat v úzké euroatlantické shodě," řekl Hebestreit.

Sunak uvedl, že dnes vyzval své západní spojence, aby "zvýšili" svou podporu Ukrajině tváří v tvář ruské invazi poté, co se "kolektivně a rozhodně" rozhodli dodat kyjevské armádě tanky.

V telefonickém rozhovoru s vedoucími představiteli USA, Francie, Německa a Itálie "premiér řekl, že je nyní jasné, že Rusko je v defenzivě a že se mezinárodním partnerům naskytla příležitost urychlit úsilí o zajištění trvalého míru na Ukrajině", uvedla Downing Street. "Vyzval spojence, aby v nadcházejících týdnech a měsících zintenzivnili svou podporu," stojí v prohlášení.

Podle Meloniové dnes všichni v telefonátu zdůraznili význam pokračující pevné jednoty spojenců, kteří nadále poskytují Kyjevu všestrannou pomoc.

Jednání se uskutečnilo v den, kdy USA slíbily Kyjevu tanky Abrams a Německo se oficiálně rozhodlo dodat ukrajinské armádě německé tanky Leopard 2. V prvním kroku Berlín přislíbil 14 tanků Leopard 2A6. Německo rovněž souhlasí s tím, aby Ukrajině německé tanky dodaly i ty spojenecké státy, které je mají ve výzbroji. Učinit tak chtějí mimo jiné Polsko a Norsko. 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď