Růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v červnu zpomalil na 2,7 procenta z květnových 2,9 procenta. Inflace tak zpomalila na nejnižší úroveň od letošního února. Zdražily především potraviny, bydlení a některé služby jako například pojištění. Naopak levnější byly oděvy, poštovní a telekomunikační služby či pohonné hmoty. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Červnová inflace podle analytiků odpovídá očekávání trhu, je ale o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka (ČNB). Odchylka od prognózy byla podle ředitele sekce měnové ČNB Petra Krále stejně jako v květnu způsobena především vyšším než očekávaným růstem cen potravin.

Ceny zeleniny se podle ČSÚ zvýšily o 22,7 procenta, lidé zaplatili více především za brambory, jejichž cena byla meziročně vyšší o polovinu. Maso bylo dražší o 3,9 procenta a pekárenské výrobky o 3,2 procenta. Nájemné proti loňskému červnu zdražilo o 3,9 procenta, vodné a stočné o 2,6 procenta a zemní plyn o 3,6 procenta. Více se platilo také za finanční služby, stravování a ubytování.

"Lidé, kteří letos pojedou na dovolenou, si sáhnou hlouběji do kapsy. Cestovní kanceláře využívají rostoucí životní úrovně Čechů a nabízejí stále dražší dovolené," upozornil analytik BH Securities Štěpán Křeček.

"Zmírnění inflace bylo taženo meziročním poklesem cen pohonných hmot a inflace byla tlumena také vývojem cen alkoholických nápojů," řekl ČTK analytik Generali Investments Radomír Jáč. Připomněl, že ČNB pro červen očekávala zmírnění inflace na 2,4 procenta, takže ta je nyní poměrně výrazně nad dva měsíce starou prognózou z dílny centrální banky.

Aktuální inflace nebude mít s největší pravděpodobností dopad na rozhodování centrální banky, i když je tři desetiny procentního bodu nad současnou, nicméně už starou, prognózou, míní analytik ČSOB Petr Dufek. ČNB se podle něj bude řídit svým novým výhledem, který bude mít už na začátku srpna k dispozici. A tuzemská inflace nebude tentokrát sehrávat až takovou roli. Zvlášť když stále přetrvávají, nebo dokonce zesilují zahraniční rizika a nejistoty. A významný nebude nejspíše ani kurz koruny odchylující se od modelu ČNB, podotkl.

Další pokles inflace v červenci se podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského v tuto chvíli nezdá pravděpodobný. Efekt vysoké báze u pohonných hmot a elektřiny již nebude fungovat, naopak citelné zlevnění potravin v loňském červenci může podpořit jejich meziroční růst.

V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 procenta.

Ceny dováženého i vyváženého zboží v Česku v květnu dál rostly

Ceny dovážených i vyvážených surovin a zboží v květnu v Česku dál meziročně rostly, shodně se zvýšily o dvě procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu cen v dovozu i vývozu opět nejvíce přispělo zdražení strojů a dopravních prostředků. Meziměsíčně se v květnu vývozní ceny zvýšily o 0,2 procenta a dovozní o 0,3 procenta.

Vývozní i dovozní ceny meziročně rostou od loňského června. Ve srovnání s letošním dubnem meziroční růst ale zpomalil, v dubnu vývozní ceny stouply o 3,1 procenta a dovozní o 3,4 procenta.

Na meziročním zdražení vyvážených i dovážených surovin a zboží se nejvíce podílely stroje a dopravní prostředky. Jejich cena ve vývozu stoupla o 1,6 procenta a v dovozu o 2,6 procenta.

Ve vývozu nejvýrazněji stouply ceny minerálních paliv a průmyslového spotřebního zboží, shodně se zvýšily o 4,5 procenta. Zdražily také potraviny, o 3,8 procenta. Klesly pouze ceny ostatních surovin, uvedli statistici.

V dovozu zaznamenaly největší meziroční růst ceny ostatních surovin, proti loňskému květnu byly vyšší o 9,2 procenta. Potraviny zdražily o 3,2 procenta a minerální paliva o tři procenta. Zlevnily pouze nápoje a tabák.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď