Rusové ostřelovali vesnice v Dněpropetrovské a Doněcké oblasti, uvádí Ukrajinci

foto Ilustrační foto - Ruská válečná loď vystřeluje raketu na Ukrajinu, 11. října 2022. 

Kyjev - Ruské jednotky v noci na dnešek ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti, ale podle místních úřadů se ostřelování obešlo bez obětí. Nejméně dva civilisty naopak zabily ruské útoky v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinské ministerstvo vnitra mezitím ruské síly obvinilo z toho, že jen tři procenta jejich útoků zasáhly vojenské cíle, zbytek podle něj mířil na civilní objekty. Z nedávno osvobozeného Chersonu se kvůli ruskému ostřelování evakuují někteří obyvatelé.

Náměstek ukrajinského ministra vnitra Jevhen Jenin v neděli podle serveru Ukrajinska pravda prohlásil, že ruské invazní síly zasáhly raketovým nebo dělostřeleckým ostřelováním na 32.000 civilních objektů, především soukromých nebo obytných domů, a přes 700 objektů kritické infrastruktury jako jsou rozvodny elektřiny, letiště, mosty nebo sklady ropy. "Jen tři procenta zaznamenaných útoků mířily na vojenská zařízení," uvedl Jenin.

List The Guardian upozornil, že řada Ukrajinců opouští jihoukrajinský Cherson, nedávno osvobozený od ruských okupačních sil. Prchají před ruským ostřelováním, které v posledních dnech výrazně zesílilo, a podle ukrajinských úřadů zabilo 32 lidí. Obyvatelé města se také potýkají s nedostatkem vody, tepla a dodávek elektřiny, protože Moskvou vyslaní vojáci zničili před svým odchodem elektrárny, píše britský deník. Evakuace začala minulý týden kvůli obavám, že škody na infrastruktuře jsou příliš velké na to, aby lidé byli schopni ve městě přečkat tvrdou ukrajinskou zimu.

O ruském bombardování Chersonu informuje ve své dnešní analýze rovněž britské ministerstvo obrany, které konstatuje, že město je zranitelné, jelikož zůstává v dosahu většiny ruských dělostřeleckých systémů. Ty na něj pálí z levého (východního) břehu řeky Dněpr - z týlu nově upevněných obranných linií. "Velkou část škod v Chersonu Rusko způsobuje pravděpodobně salvovými raketomety, především systémy BM-221 Grad," píše britský resort obrany.

Ruské jednotky v noci na dnešek ostřelovaly tři obce v Dněpropetrovské oblasti v jižní části Ukrajiny raketami Grad a těžkým dělostřelectvem. Ráno to oznámil šéf dněpropetrovské vojenské civilní správy Valentyn Rezničenko s tím, že celou noc podle něj čelila útokům oblast kolem Nikopolu.

V Doněcké oblasti ruští vojáci v neděli zabili dva civilisty a další čtyři zranili, informoval dnes ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Pavlo Kyrylenko. "Dne 27. listopadu Rusové zabili dva civilisty v Kurachove v Doněcké oblasti. Další čtyři lidé v regionu byli zraněni," dodal Kyrylenko.

Generální štáb ukrajinské armády oznámil, že ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo za uplynulý den čtyři oblasti koncentrace nepřátelských sil, zbraní a techniky a že ukrajinské jednotky odrazily řadu útoků v Doněcké oblasti. Tvrzení válčících stran není obvykle možné ověřit z dalších zdrojů.

Rusové zase údajně provedli čtyři raketové údery na civilní objekty v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti a vypálili více než 50 střel z raketometů na pozice ukrajinských jednotek a na vesnice.

Podle ukrajinského generálního štábu "zlikvidovaly" ozbrojené síly Ukrajiny od začátku ruské invaze na 87.900 ruských vojáků, jen za poslední den jich bylo 590.

Ruští okupanti podle ukrajinských vojenských odposlechů zastřelili na Ukrajině 28 Romů, kteří údajně ruské rotě podali otrávenou vodku. Informovala o tom ukrajinská vojenská rozvědka GUR.

Hlavní zpravodajské oddělení Ministerstva obrany Ukrajiny podle této zprávy zachytilo rozhovor ruského vojenského důstojníka působícího v Doněcké oblasti, který hovořil o zabíjení ukrajinských Romů. "Víš, jaké bezpráví se děje tady ve městech? Vojenská policie nedávno zastřelila cikány, 28 lidí, postavila je ke zdi a zastřelila, protože našim vojákům podali vodku a otrávili je, celou rotu," líčil podle ukrajinských zpravodajců ruský voják.

Reznikov: Rusko odpálilo na Ukrajinu už 16.000 střel, převážně na civilní cíle

Rusko během devíti měsíců války podniklo více než 16.000 raketových útoků proti Ukrajině, z toho 97 procent zasáhlo civilní cíle, uvedl dnes ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Reznikov na twitteru napsal, že 12.300 ruských střel mířilo na předměstské oblasti a venkov, 1900 zasáhlo obytné domy, více než 250 dopadlo na dopravní infrastrukturu a asi 220 na energetickou infrastrukturu. Cílem více než 500 raket byly vojenské objekty.

"Bojujeme proti teroristickému státu. Ukrajina zvítězí a postaví válečné zločince před soud," zdůraznil ministr.

Dosavadní ruské útoky podle poznatků ukrajinské rozvědky vedly ke spotřebování větší části přesně naváděných raket a střel s plochou dráhou letu. Rusové se je snaží nahradit drony íránské výroby či raketami S-300, které byly původně určeny k protivzdušné obraně. Při palbě na pozemní cíle sice vykazují značnou nepřesnost, ale k dispozici je jich hodně.

Moskva od začátku války tvrdila, že neútočí na civilisty a civilní objekty, přestože fakta často svědčila o opaku. Útoky z poslední doby na energetickou infrastrukturu, které uvrhly miliony Ukrajinců do tmy a zimy, obhajuje tím, že souvisí s vojenskými schopnostmi Ukrajiny a připouští, že mají přimět Kyjev k jednáním a ke splnění požadavků ruského vedení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 17:00 -3°C

Celá předpověď