Ruský vědec se omluvil Ukrajině za invazi

foto Ilustrační foto - Noční pohled na kouř vycházející z továrny Krosnospan ve středním Polsku.

Vládní zmocněnec Ruské federace vyslovil omluvu ukrajinským kolegům a prohlásil, že neexistuje žádné ospravedlnění pro útok jeho země na sousední stát. Stalo se na víkendovém ekologickém summitu vědeckých kapacit a vlád. Ruský expert pracuje na zprávě o globálním dopadu klimatických změn.

Během závěrečného zasedání dvoutýdenního on-line jednání, zaměřeného na schválení aktuálního usnesení Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), pronesl vedoucí delegace z Moskvy Oleg Anisimov v rodném jazyce tato slova: “Předně mi dovolte, abych poděkoval Ukrajině a vyslovil omluvu jménem všech Rusů, kteří nebyli schopni zabránit tomuto konfliktu. Všichni ti, kdo vědí, co se děje, nejsou schopni najít žádné ospravedlnění pro tento útok na Ukrajinu.”

Jednání nebylo veřejné, nicméně jeho výsledky byly publikovány, aby bylo zřejmé, jaké pozice jednotlivé státy zastávají. Anisimovův výrok získal server Politico díky přeloženému přepisu, jeho pravost potvrdil další z aktérů zasedání.

Ukrajinská delegace byla donucena opustit schůzku ve čtvrtek poté, co ruské jednotky vtrhly na ukrajinské území. Vedoucí delegace Svitlana Krakovská řekla serveru Politico, že její kolegové museli hledat úkryt v protileteckých krytech. Sama se později k schůzce znovu připojila.

Anisimov rovněž ocenil ukrajinský přínos do odborné diskuse až do doby, dokud to bylo možné: “Od té doby, co máme co do činění s vědeckými výstupy, máme velká slova uznání pro ukrajinskou delegaci za to, že pracovala, dokud mohla.”

Panel IPCC přijal svou závěrečnou zprávu v neděli 27. února. Má jít o zatím nejhlubší sondu do celosvětových dopadů klimatických změn. Vydána má být v pondělí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď