Ruské žáky čeká od nového školního roku výuka vlasteneckých hodnot

foto Ruská vlajka - ilustrační foto.

Moskva - Ruští studenti, kteří se na podzim vrátí do školních lavic, se budou učit o národních hodnotách. Žáky čekají besedy na toto téma v rámci širší snahy Kremlu na zavedení vlastenecké výchovy ve školách. S odvoláním na ruská média o tom informoval britský list The Times.

Od 5. září budou školy po celé zemi věnovat hodiny takzvaným "rozhovorům o důležitých věcech", řekl agentuře TASS šéf kremelského oddělení pro sociální projekty Sergej Novikov. Podle webových stránek Kremlu se Novikov věnuje úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina "posílit duchovní a morální základy ruské společnosti" a zlepšit "vlasteneckou výchovu mladých lidí".

Tyto "rozhovory o důležitých věcech" se zaměří na hodnoty ruské společnosti, které jsou podle Novikova zakotvené v národní bezpečnostní strategii země.

Ruské snahy o vlasteneckou výchovu ve školách dostaly nový impulz po invazi na Ukrajinu, jejímž cílem je podle Kremlu "demilitarizovat a denacifikovat" svého západního souseda. Moskva akci přirovnala k sovětskému válečnému úsilí proti nacistickému Německu za druhé světové války.

Zprávy z nezávislých ruských médií dokládají četné případy nátlaku a zastrašování ruských učitelů, aby veřejně podporovali válečné úsilí a učili své žáky o tom, co Kreml nazývá "zvláštní vojenskou operací". Několik učitelů bylo za protiválečné výroky potrestáno pokutou nebo propuštěno.

Ruský ministr školství Sergej Kravcov v dubnu oznámil, že plánuje zavést povinnou výuku dějepisu pro studenty již od sedmi let, přičemž důraz bude kladen na popírání toho, že Rusko špatně zacházelo s jinými státy, zejména Ukrajinou a Běloruskem. Kravcov rovněž uvedl, že ministerstvo doplní učebnice dějepisu o "zvláštní vojenskou operaci" na Ukrajině.

Školy po celé zemi budou od začátku nového školního roku denně slavnostně vyvěšovat ruskou vlajku a hrát státní hymnu. Vláda plánuje utratit přes 970 milionů rublů (373 milionů korun) za ruské vlajky a erby.

Putin také v červenci podepsal nový zákon, na základě kterého vytvoří moderní mládežnickou organizaci v duchu komunistické dětské organizace Pionýr. Podle úřadů ale nejde o přímé oživení této skupiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 15:00 15°C

Celá předpověď