Rueters: Britský premiér slíbí, že jeho vláda udrží nebo zvýší pomoc Ukrajině

foto Ilustrační foto - Nový britský premiér Rishi Sunak při svém prvním projevu před sídlem premiérů v Downing Street.

Londýn - Britský premiér Rishi Sunak dnes podle agentury Reuters zřejmě slíbí, že jeho vláda příští rok udrží pomoc Ukrajině čelící ruské agresi na současné úrovni nebo ji ještě zvýší. Sunak plánuje s velkým projevem o zahraniční politice vystoupit v londýnské finanční čtvrti.

Britská podpora Ukrajině se nemění, ačkoliv tamní politická scéna zažila turbulentní období. Za posledních několik měsíců se na postu premiéra vystřídali tři politici: Borise Johnsona nahradila Liz Trussová, po níž do Downing Street nastoupil Sunak. Někteří konzervativci Sunaka považují v zahraniční politice za menšího "jestřába" než Trussovou, ačkoliv původně plánovaná schůzka s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem na nedávném summitu zemí skupiny G20 na Bali se nekonala a minulý týden Londýn zakázal umisťovat na citlivých vládních budovách bezpečnostní kamery vyrobené v Číně.

Reuters uvádí, že z výňatků ze Sunakova plánovaného projevu vyplývá, že co se týče Ukrajiny, nebude se Sunakova pozice lišit od postojů jeho předchůdců v čele vlády. "Budeme podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak to bude potřeba. Příští rok udržíme nebo zvýšíme vojenskou pomoc. A poskytneme novou podporu protivzdušné obraně," píše se v projevu.

Británie v září uvedla, že po Spojených státech poskytuje Ukrajině nejvíce pomoci, za letošek jde o 2,3 miliardy liber (65,1 miliardy korun).

Reuters uvádí, že v projevu se Sunak sice zaměří i na "konkurenty a nepřátele" Británie, konkrétně však žádnou zemi nezmíní. Už dříve ale Čínu označil za "největší hrozbu ze strany nějakého státu pro naši ekonomickou bezpečnost".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 17:00 -3°C

Celá předpověď