Čínský prezident jednal v Rijádu s arabskými zeměmi, označil to za milník

foto Čínský prezident Si Ťin-pching (vlevo) a saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán při jednání v Rijádu 8. prosince 2022.

Rijád - Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

"Čína se těší na spolupráci se Saúdskou Arábií a arabskými státy a na povýšení těchto vztahů na novou úroveň," řekl mimo jiné čínský prezident, který se dnes setkal s lídry Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Tu kromě Saúdské Arábie tvoří Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Kuvajt, Omán a Katar. Si se v Rijádu setkal také s prezidenty Tuniska, Iráku, Somálska či Mauritánie. Už ve čtvrtek tam jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím či šéfem Palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem.

Saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán dnes novinářům po čínsko-arabském summitu řekl, že Rijád chce nadále spolupracovat jak s Čínou, tak se Spojenými státy.

Na summitu GCC se hovořilo také o mistrovství ve fotbale, které v těchto dnech pořádá Katar, jehož jako pořadatelskou zemi mnozí kritizovali za porušování lidských práv i úmrtí dělníků při přípravách infrastruktury pro šampionát. Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán při zahájení summitu Katar za MS pochválil.

"Čína bude nadále pevně podporovat země GCC při udržování jejich bezpečnosti... a budování kolektivního bezpečnostního rámce pro Perský záliv," řekl také dnes v Rijádu Si Ťin-pching. Dodal, že jeho země bude dál dovážet velké množství ropy ze zemí GCC a slíbil rozšířit dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG). Posílit spolupráci chce Peking také v dalších odvětvích, například ve strojírenství, dopravě, finančním sektoru, nových technologiích, letectví či kultuře.

Saúdské Arábii by posílení ekonomických vazeb s Čínou mohlo podle agentury AFP pomoci k diverzifikování její na ropě závislé ekonomiky, jak si to předsevzal před několika lety korunní princ bin Salmán.

Čínský prezident navštívil Saúdskou Arábii naposledy v roce 2016. Jeho nynější cesta přichází v době pošramocených vztahů se Spojenými státy a několik měsíců po nepříliš úspěšné návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v Rijádu. Spojené státy s obavami sledují rozšiřování čínského vlivu na Blízkém východě. Zneklidňuje je i možné bezpečnostní riziko spojené s využíváním technologií čínské firmy Huawei spojeneckými zeměmi v oblasti Perského zálivu. Peking a Rijád ve čtvrtek podepsaly několik strategických dohod, včetně memoranda s technologickou firmou Huawei, která má v Saúdské Arábii rozvíjet cloudové služby a budovat technologické komplexy v saúdskoarabských městech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď