V Burkině Faso svrhli prezidenta Damibu, o půlnoci se zavřou hranice

foto Krize v Burkina Faso. Na snímku protestující proti plukovníku Damibaovi a Francii s ruskou vlajkou v Ouagadougou 30. září 2022.

Ouagadougou - V Burkině Faso dnes vojáci svrhli prezidenta Paula-Henriho Damibu, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem. Vojáci to oznámili v televizním projevu poté, co obsadili státní televizi a zablokovali přístup k úřadům. O půlnoci se uzavřou pozemní i vzdušné hranice země, přestane platit ústava a bude rozpuštěna vláda, oznámili pučisté podle agentury AFP. Novou hlavou státu je podle vojáků Ibrahim Traoré, uvedla AP.

Z hlavní vojenské základny a v několika obytných čtvrtích v hlavním městě Ouagadougou se dnes rozléhala těžká střelba, v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch, uvedla s odkazem na své reportéry na místě agentura Reuters. Několik ozbrojených vojáků v metropoli zaujalo pozice podél třídy vedoucí k sídlu prezidenta. Vojáci podle reportérů také zablokovali přístup k významným budovám, včetně parlamentu, rezidence premiéra a státní televize, která krátce přerušila vysílání.

Vláda během odpoledne na sociálních sítích vyzvala spoluobčany ke klidu a uvedla, že probíhají jednání, napsala agentura AP. "Probíhají jednání o opětovném nastolení klidu," stojí ve vládním prohlášení. "Nepřítel, který útočí na naši zemi, chce pouze rozdělit obyvatele Burkiny Faso," cituje agentura AP příspěvek, který rovněž uvádí, že žádný člen současné vlády nebyl zatčen.

Armáda letos v lednu svrhla prezidenta Rocha Kaborého, zdůvodnila to jeho neschopností vypořádat se se skupinami islamistických radikálů. V bojích s nimi umíralo mnoho vojáků. Vůdce pučistů Paul-Henri Damiba následně složil přísahu jako nový prezident a slíbil, že bezpečnostní situaci zlepší. Zda je Damiba nyní v zemi, podle agentury AP není jasné. Ve čtvrtek měl projev na severu ve městě Djibo a minulý týden promluvil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Damiba ve svém projevu obhajoval svůj lednový převrat jako "otázku přežití našeho národa", ačkoliv mohl podle něj být mezinárodním společenstvím považován za "odsouzeníhodný".

Nejméně stovka lidí dnes demonstrovala za propuštění podplukovníka Emmanuela Zoungrany, který byl zatčen začátkem ledna za vlády prezidenta Kaborého a obviněn z přípravy státního převratu. Podle analytika osloveného agenturou DPA Ulfa Laessinga jsou lidé v ulicích zklamaní, že prezident Damiba nezajistil lepší bezpečnostní situaci, kterou sliboval. Dodal, že v ozbrojených silách a ve společnosti dochází k rozkolu.

"Existuje frakce, která chce spolupracovat s Ruskem, stejně jako v Mali. Moskva se bude snažit využít protifrancouzských nálad," míní Laessing. Z Mali se v posledních týdnech stáhli zejména francouzští a další zahraniční vojáci, vliv zde naopak umocňují žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny. Podle očitých svědků byly dnes na demonstracích v Ouagadougou vidět také ruské vlajky, píše DPA.

Útoky ale v Burkina Fasu přetrvávají a v armádě panuje chaos. Tento týden neznámí útočníci zabili 11 vojáků při útoku na konvoj 150 vozidel, který vezl zásoby do města na severu země. Padesát civilistů se stále pohřešuje.

Rozsáhlé oblasti na severu a východě Burkiny Faso se od roku 2018 staly neovladatelnými. Miliony lidí uprchly ze svých domovů v obavách z dalších útoků ozbrojenců, kteří často přijíždějí do vesnic na motocyklech. O život při těchto útocích přišly podle médií tisíce lidí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď