Rekordní rok pro elektrická auta v Česku

foto Ilustrační foto - Škoda Superb iV

Poprvé v řádech tisíců se vloni v České republice prodávaly elektromobily. Vyplývá to z čerstvé statistiky registrací nových automobilů v České republice. Tu vypracoval Svaz dovozců automobilů.

Zatímco v roce 2019 u nás úřady přidělily registrační značky jen 756 novým elekromobilům, v letošním roce to bylo více než čyřnásobné množstvví. Přesně šlo o 3262 aut.

Podobným tempem se zvyšovaly také prodeje plug-in hybridních aut. Tedy těch, které také do svých baterií můžou čerpat elektřinu z rozvodné sítě a ujedou na ni alespoň desítky kilometrů. V roce 2019 se jich totiž prodalo necelých pět set kusů a v právě skončeném roce již 1978.

Nejúspěšnější značkou se za období minulých dvanácti měsíců stala v tomto segmentu tuzemská Škoda Auto. Její dealeři totiž zákazníkům předali celkem 1684 elektromobilů Citigo a 952 plug-in hybridních Octavií a Superbů. V obou těchto dílčích statistikách činí podíl Škody kolem 50 procent z celkového objemu trhu.

Na trojcifernou úroveň prodeje “čistých elektromobilů pak dosáhly ještě Tesla a Hyundai (396 a 345 exemplářů), dále Renault a Volkswagen. Mezi nejúspěšnější výrobce v oblasti plug-in hybridích aut se kromě zmíněné Škody zařadily ještě německé prémiové značky BMW a Mercedes-Benz a pak také Volvo.

Samotný prosinec pak byl historicky nejúspěšnějším měsícem v prodejích elektrických aut v historii České republiky. Samotná Škoda totiž předala zákazníkům 873 “čistých elektromobilů”. Za tento poslední měsíc roku se do provozu zaregistrovalo u nás 1159 nových aut, které nevypouštějí při svém provozu žádné emise CO2 a škodlivých plynů. Kromě nich pak ještě více než 300 plug-in hybridů.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 26. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď