Praha - Náčelník generálního štábu Karel Řehka před poslanci z branného výboru uvedl, že má občas spory s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS). Označil je za běžné a zdůraznil, že se netýkají strategických záležitostí. Výbor se dnes vrátil k debatě iniciované opozičními členy o nedávných mediálních informacích o tom, že Řehka zvažoval kvůli sporům s ministryní rezignaci. Náčelník generálního štábu řekl, že neví o tom, že by se snad chystalo jeho odvolání a že je schopen pokračovat v započaté práci.
"Nikdy jsem neměl s ministryní obrany nějaký střet nebo konflikt v podstatných strategických věcech," zdůraznil Řehka. Běžné spory s ministryní, jak uvedl, řeší s ní a nehodlá je řešit někde jinde a ani je nikde komentovat. Řehka před poslanci rovněž řekl, že byl dvakrát na schůzce s premiérem Petrem Fialou (ODS), jednou sám a podruhé společně s Černochovou. "Dobrali jsme ke společným závěrům," dodal.
Černochová v bodě jednání nazvaném vyjasnění pozice náčelníka generálního štábu při řízení armády citovala ze zákonných pravomocí představitelů obou funkcí. Předseda výboru Lubomír Metnar (ANO) a další opoziční poslanci se pak ptali například na to, zda je pravda, že Řehka šel podat rezignaci, nebo zda to pravda není. "Nesnažte se tady z něčeho dělat problém, když tady žádný problém není," vzkázala Černochová.
Koaliční poslanci se pozastavovali mimo jiné nad tím, že výbor záležitost probírá. "Nezaznamenal jsem, že by něco nefungovalo," uvedl místopředseda výboru Josef Flek (STAN). Podle Josefa Bělici (ANO) je ale lepší říci, že je vše vyřešeno, než dělat, že se nic nestalo.
Média nedávno s odkazem na zákulisní informace psala, že Řehka zvažoval rezignaci, protože měl pocit, že Černochová překračuje své kompetence a zasahuje do jeho pravomocí. Černochová pak v rozhovoru pro Radiožurnál řekla, že měla podezření na korupci v armádě a kvůli tomu převzala personální agendu. Dohlížela třeba na výjezdy plukovníků na zahraniční kurzy nebo spolurozhodovala o jejich povyšování. Vyšetřování už skončilo, pravomoci znovu přenechala Řehkovi.












