Raněné ukrajinské vojáky budou převážet pancéřovaná auta darovaná ČNB

foto Česká národní banka - sídlo ČNB v Praze.

Praha - Česká národní banka (ČNB) darovala dvě nákladní pancéřovaná auta, která poslouží k evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků. Na twitteru o tom dnes informoval projekt Dárek pro Putina, který v Česku vybírá peníze na vyzbrojení ukrajinské armády čelící ruské agresi. Prostřednictvím fiktivního zbraňového e-shopu na webu zbraneproukrajinu.cz se dosud podařilo vybrat téměř 383 milionů korun.

Pancéřovaná auta používaná pro převoz hotovosti darovala ČNB nadačnímu fondu, který projekt Dárek pro Putina nedávno založil. Z aut pojmenovaných po slavné americké gangsterské dvojici Bonnie a Clyde udělá charitativní organizace Team 4 Ukraine obří sanitky pro evakuaci těžce zraněných ukrajinských vojáků z první linie.

"Do každého z těch aut se vešel v hotovosti fakt ranec. Teď budou ale jezdit s daleko dražším nákladem. Budou vozit naději na záchranu lidských životů," uvedli na sociální síti zástupci projektu Dárek pro Putina.

Projekt ironicky nazvaný Dárek pro Putina vyhlásil na začátku loňského května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Dárci mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky na Ukrajině přispět prostřednictvím fiktivního internetového obchodu na stránkách zbraneproukrajinu.cz. Web uvádí, že na zbraně pro Ukrajinu vybral od zhruba 99.000 přispěvatelů skoro 383 milionů korun. Peníze, které se podařilo vybrat, posloužily například na nákup 15 mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby nebo modernizovaného tanku tanku T-72.

Ukrajina čelí ruské agresi od konce února loňského roku. Podle dřívějších informací český stát poskytl napadené zemi pomoc zhruba za 4,5 miliardy korun. Ukrajině poslal blíže neurčené množství munice, ručních zbraní i těžké techniky včetně tanků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď