Rakousko povolilo očkování vakcínou AstraZeneca u lidí na 65 let

foto Očkovací vakcína vakcína proti koronaviru vyvinutá firmou AstraZeneca a Oxfordskou univerzitou - ilustrační foto.

Vídeň - Rakousko dnes zrušilo věkový limit 65 let pro očkování vakcínou AstraZeneca. Údaje zveřejněné ve velkých studiích podle ministerstva zdravotnictví ukazují, že toto omezení není potřeba a přípravkem je možné očkovat i lidi nad touto věkovou hranicí. Stejné rozhodnutí přijalo již ve čtvrtek také Německo a dnes jej avizovalo i Dánsko.

"Očkovací kampaň tak bude pokračovat a nabere rychlost," uvedl ministr zdravotnictví Rudolf Anschober, podle nějž se tímto o další kus přiblížil cíl nabídnout do léta proticovidovou vakcínu všem obyvatelům alpské země.

Kvůli nedostatku klinických dat vydaly zdravotnické úřady v mnoha zemích doporučení, aby vakcínu prozatím dostávali pouze lidé mladší 65 let. Stejně znělo až dosud i doporučení rakouského ministerského poradního orgánu pro očkování NIG.

"Jsem rád, že teď máme k dispozici pro vakcínu AstraZeneca jasné doporučení NIG, kterým se hned začneme řídit. Zveřejněná data ukazují zcela jasně, že se jedná o účinnou a bezpečnou vakcínu, kterou můžeme doporučit všem věkovým skupinám," řekl Anschober.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) koncem ledna doporučila schválení vakcíny AstraZeneca, aniž určila věkovou hranici pro její použití a toto převzalo i Česko. Někteří lidé v Česku nicméně vakcínu odmítali kvůli zprávám o její nižší účinnosti.

Rozhodnutí zrušit věkové omezení pro podávání preparátu AstraZeneca učinilo ve čtvrtek také Německo. Očkovací komise Stiko při Institutu Roberta Kocha (RKI) krok zdůvodnila přesvědčivými výsledky studií v Anglii a Skotsku. Dnes oznámilo také Dánsko, že věkový limit pro vakcínu zruší a doporučí její podávání všem lidem nad 18 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 7:00 5°C

Celá předpověď