Rada: Na podporu start-upů a menších firem dá stát 6 miliard Kč

foto Premiér a předseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) Andrej Babiš (vpravo) a místopředseda Rady Karel Havlíček vystoupili 26. dubna 2019 v Praze na tiskové konferenci po zasedání RVVI.

Praha - Na podporu start-upů a menších firem půjde v souladu se strategií Česká republika: země pro budoucnost ze státního rozpočtu do roku 2027 šest miliard korun. Celkový objem financí programu, do kterého přispěje také soukromý sektor, by měl být devět miliard korun. Na tiskové konferenci Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) to řekl její místopředseda Karel Havlíček.

"Budujeme zde systém pro podporu začínajících firem a inkubátorů, aby firmy měly v regionech a městech možnost růst a aby se do nich vstupovalo kapitálem, na což budou následně navázány programy Českomoravské záruční rozvojové banky," uvedl Havlíček. Dále je podle něj program zaměřen na vývojové projekty, které jsou těsně před zavedením a jsou spojeny s digitální ekonomikou. Program podporuje také menší firmy zabývající se zaváděním inovativních výrobků do praxe.

Materiál Česká republika: země pro budoucnost je součástí jednoho z pilířů Inovační strategie 2019 - 2030 zpracované RVVI ve spolupráci s podnikateli, vědci, akademiky a zástupci veřejné správy na podporu české vědy a výzkumu. Inovační strategie, jejímž cílem je dostat ČR mezi nejinovativnější země Evropy, obsahuje devět pilířů. Týkají se financování výzkumu, rozvoje nové metodiky hodnocení vědy, start-upů a spin-off firem, chytré infrastruktury, změny podpory patentové politiky, digitalizace, změněné podoby daňových odpočtů na výzkum a vývoj nebo propagace země v zahraničí.

Rada podle místopředsedy RVVI Pavla Barana dále usiluje o zmenšení administrativní zátěže, což je jeden z největších problémů vědy. Chce identifikovat základní byrokratické problémy a poté připravit návrhy na změny legislativy. "Jde zejména o přípravu nového zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a o vyvážení účelové institucionální podpory, která s sebou většinou nese více byrokratické zátěže," řekl Baran.

RVVI chce dále urychlit připravovanou metodiku hodnocení výzkumu pro vysoké školy. Původně jej měla vláda schválit do konce září 2019, nyní chce RVVI mít metodiku schválenou před letními prázdninami. Připravovaná Metodika 2017+ umožní vysokým školám, aby si samy zorganizovaly hodnocení výzkumných projektů s povinnou účastí zahraničních odborníků.

Rada pro výzkum, vývoj a inovace je poradním orgánem vlády. Připravuje zejména národní politiku výzkumu a vývoje a inovací a kontroluje její uskutečňování.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 18. července 2019

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď