Průzkum: Většina menších firem v Evropě má existenční obavy

foto Skladovací hala - ilustrační foto.

Londýn - Více než polovina malých a středních podniků v Evropě má obavy, zda příštích 12 měsíců přežije. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost McKinsey. Průzkum se konal v srpnu, tedy ještě před nynějším vzestupem počtu nových případů nákazy koronavirem, který nutí evropské vlády zavádět nová restriktivní opatření.

Malé a střední podniky se definují jako firmy s maximálně 250 zaměstnanci. V Evropě vytvářejí kolem dvou třetin pracovních míst, upozorňuje agentura Reuters.

Výsledky průzkumu přicházejí v době, kdy se množí varování před vlnou firemních insolvencí a kdy Mezinárodní měnový fond (MMF) a další organizace vyzývají evropské vlády k zintenzivnění státní podpory, která by firmám pomohla překonat negativní dopady pandemie nemoci covid-19.

Průzkum zahrnoval přes 2200 podniků v Německu, Francii, Itálii, Španělsku a Británii. Ukázal, že 55 procent dotazovaných firem očekává v průběhu příštích 12 měsíců ukončení činnosti, pokud jim tržby zůstanou na současných úrovních. Desetina malých a středních podniků očekává, že pokud bude současný vývoj pokračovat, pak do šesti měsíců vyhlásí bankrot. Spoluautor zprávy Zdravko Mladenov upozornil, že takovýto vývoj by zvýšil nezaměstnanost, omezil investice a znamenal výraznou zátěž pro finanční sektor.

"Politici musejí udělat vše pro to, aby udrželi pandemii a její ekonomické dopady pod kontrolou. Nesmějí předčasně ukončovat podporu, pokud se chtějí vyhnout opakování chyb z globální finanční krize," uvedl tento týden MMF. Minulý týden fond předpověděl, že ekonomika eurozóny v letošním roce klesne o 8,3 procenta. V příštím roce počítá s růstem, který teď odhaduje na 5,2 procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 24. listopadu 2020

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď