Průzkum: U doručování balíků Češi častěji využívají výdejních míst

foto Balíky, distribuční centrum - ilustrační foto.

Praha - Balíky z internetových obchodů si 45 procent Čechů podle průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) nejčastěji nechává doručit domů. Tuto možnost v roce 2018 volilo 66 procent lidí. Větší obliby se dočkala výdejní místa. Nejčastěji je pro převzetí on-line objednávek využívá 27 procent Čechů oproti 19 procentům před třemi lety. Výsledky průzkumu APEK dnes zveřejnila v tiskové zprávě.

Prodejnu e-shopu k vyzvednutí balíků má nejraději 15 procent dotázaných, v roce 2018 tento způsob využívala čtyři procenta lidí. Výdejní boxy se podle APEK posunuly z nuly na šest procent. "Celkem tedy upřednostňuje některou z variant osobního odběru 48 procent zákazníků. Před třemi lety to přitom bylo jen 23 procent. Rychle pak roste zájem o výdejní boxy, které poskytují nakupujícím velkou časovou flexibilitu. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i nadále," řekl výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

V průzkumu se APEK lidí dále ptal, zda změnili výběr způsobu dodání internetových objednávek v průběhu pandemie koronaviru a po ní. Více než před krizí 22 procent Čechů využívá doručení domů, 14 procent respondentů zvýšilo zájem o výdejní místa a deset procent lidí se častěji pro objednané zboží vydává k výdejním boxům.

Průzkum APEK uskutečnila ve spolupráci s agenturou Nielsen Admosphere. Zúčastnilo se ho zhruba tisíc respondentů.

Obrat českých internetových obchodů se ve druhém čtvrtletí letošního roku podle dat společnosti Shoptet zvýšil o 12 procent na 50,5 miliardy korun. Nejvíce rostoucí kategorií ve srovnání v prvním čtvrtletím byly produkty související s cestováním, jako kufry nebo karavany.

Češi loni v internetových obchodech podle APEK a nákupního rádce Heureka.cz utratili 196 miliard korun, meziročně o 26,5 procenta více. Podle Vetyšky letos obraty on-line obchodů překonají hranici 200 miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď