Průvod v maskách v Praze upozornil mj. na problémy s plasty

foto Z náměstí Republiky v Praze vyšel 17. listopadu 2018 satirický karnevalový průvod masek Sametové posvícení na Kampu, Národní třídu a zpět. Akce se koná v rámci oslav svátku 17. listopadu

Praha - Na problémy, jako jsou například dopravní zácpy nebo nadužívání plastů, se dnes v Praze snažil upozornit satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Sedmého ročníku akce, která se každoročně koná u příležitosti státního svátku 17. listopadu, se zúčastnilo zhruba 300 nadšenců v maskách.

Shromáždění začalo hodinu po poledni na pražském náměstí Republiky představením jednotlivých souborů. Krátce před druhou hodinou se lidé vydali na několikahodinový průvod a okruhem přes Staroměstské náměstí, Karlův most, Kampu, Národní třídu a ulici Na příkopě se vrátili zpátky na náměstí Republiky, kde akce před 18:00 skončila závěrečnou ohňovou show.

Video: Průvod v maskách v Praze upozornil mj. na problémy s plasty
17.11.2018, 17:01, autor: ČTK/Pavel Sikora, zdroj: ČTK

Mezi maskami bylo například téměř pětimetrové zobrazení nahé panenky Barbie, mezi účastníky byly také desítky dětí v plastových kabátech nebo smuteční průvod s replikou železničního mostu u Výtoně. Stav mostu je špatný a osud nejasný. Sto let republiky pak připomíná například velká podobizna Tomáše Garrigue Masaryka.

Průvod po celou dobu doprovázela živá hudba, jeho účastníci hráli na píšťaly, trubky a bubny. Mezi kolemjdoucími vyvolával průvod velký zájem, lidé se u něj zastavovali a účastníky si fotili nebo natáčeli.

Podtitulem letošního ročníku akce je výrok bývalého pražského primátora Igora Němce "Situace je nadmíru výtečná", který vyslovil v létě 2002 před zaplavením pražského metra.

Dnešní průvod byl vyvrcholením festivalu 100 roků satiry, který se koná od 17. října v Kampusu Hybernská. Festival upořádala iniciativa Fór_um spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. Mapuje vývoj satiry od roku 1918 dodnes a propojuje umělce a komiky s historiky a teoretiky.

Sametové posvícení se inspiruje tradicí satirického karnevalu konaného ve švýcarské Basileji, kterého se každoročně účastní tisíce lidí. Čestnými hosty letošního festivalu v Praze je 100 basilejských bubeníků a pištců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je úterý 23. července 2019

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď