Proti rozpuštění organizace Memorial protestovalo v Praze asi 30 lidí

foto Lidé zapalovali svíčky 13. prosince 2021 před ruským velvyslanectvím v Praze při akci Světlo pro Memorial, aby vyjádřili protest proti rozpuštění nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial, proslavenou odhalováním zločinů komunismu.

Praha - Asi třicítka lidí se dnes v podvečer sešla před ruským velvyslanectvím v Praze, aby protestovala proti likvidaci ruské nevládní organizace Memorial. Demonstranti na náměstí Borise Němcova v poklidu zapálili svíčky a lampiony a zhruba po hodině se rozešli. Ředitel pobočky Memorialu v České republice Štěpán Černoušek označil důvody pro zrušení mezinárodní organizace za nesmyslné a uvedl, že díky Memorialu byla mimo jiné veřejnosti odhalena jména obětí perzekucí v Sovětském svazu (SSSR).

Lidé zapalovali svíčky 13. prosince 2021 před ruským velvyslanectvím v Praze při akci Světlo pro Memorial, aby vyjádřili protest proti rozpuštění nevládní organizace na ochranu lidských práv Memorial, proslavenou odhalováním zločinů komunismu. Černoušek označil za nepřijatelné a nesmyslné mimo jiné důvody, kterými je žádost o zrušení organizace ze strany ruských úřadů zdůvodňovaná, a práci organizace označil za důležitou pro rehabilitaci osob podrobených politickým represím. Ředitel české pobočky připomněl, že nevládní organizace Memorial za zhruba 30 let činnosti zveřejnila jména více než tří milionů obětí represí sovětského totalitního režimu. Mezi nimi i tisíce Čechů perzekvovaných v SSSR, doplnil Černoušek.

V současnosti tato mezinárodní historicko-vzdělávací a lidskoprávní společnost, jejíž hlavní sídlo je v Moskvě, zveřejňuje jména politických vězňů v dnešním Rusku a informace o porušování lidských práv v ruských věznicích. Proti zrušení organizace se před ruskou ambasádou vyslovil i senátor Marek Hilšer (Nezávislí). Ten rovněž zmínil, že snaha ruské prokuratury o zrušení sdružení Memorial je nepřijatelná i pro mnohé další členy horní a dolní komory Parlamentu České republiky. Ti nesouhlas s rozpuštěním lidskoprávní organizace vyjádřili v otevřeném dopise.

Zrušení historického a lidskoprávního sdružení Memorial žádá ruská prokuratura, řízení se vede u ruského nejvyššího soudu. Jako důvod pro rozpuštění podle Memorialu prokuratura uvedla, že organizace soustavně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech. Ten Rusko přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost. Uskupení označilo postup úřadů už dříve za nezákonný. O rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial by se mělo jednat 14. prosince. Na tento termín soud jednání odročil 25. listopadu, jak tehdy informovala agentura TASS.

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď