Projekt Učíme online nabízí nové webináře o výuce na dálku

foto Výuka žáků přes aplikaci Skype - ilustrační foto.

Praha - Novou sérii bezplatných webinářů o on-line vyučování pro pedagogy zahájili dobrovolníci z organizace Česko.Digital v projektu Učíme online. Webináře povedou zkušení pedagogové z praxe a účastníci v nich budou moct získat inspiraci pro výuku na dálku. Kurzy navazují na on-line školení z letošního března, kdy se školy musely poprvé vyrovnat s přechodem na distanční výuku. ČTK o tom informovala spoluzakladatelka Česko-Digital Radka Horáková. Od jara podle ní využilo webinářů tisíce pedagogů a zájem o ně nyní ještě vzrostl. Nově se připravují také krátké mikrokurzy.

Na jaře komunita dobrovolných učitelů z praxe odvysílala pro své kolegy učitele ze základních i středních škol celkem 31 živých bezplatných webinářů na nejrůznější témata - od matematiky nebo češtiny přes ukázku online nástrojů až po způsoby motivujícího hodnocení. Podobné zaměření mají i nové webináře. Učitelé se dozví například to, jak hodiny on-line nejlépe vést nebo jaké úkoly zadávat.

Podle Evy Pavlíkové z Česko-Digital zájemců o webináře proti jarním měsícům výrazně přibylo. Například školení zaměřené na interaktivní vedení on-line výuky se zúčastnilo naživo zhruba 1000 učitelů. "Abychom uspokojili tak vysokou poptávku, přesunuli jsme webinář z videokonferenčního prostředí i do streamování na sociálních sítích", uvedla. Od spuštění projektu v březnu podle ní projevilo zájem o kurzy naživo 3085 vyučujících a zhruba 16.000 je zhlédlo z nahrávky zpřístupněné na internetu.

Pro učitele, kteří nemají na on-line vysílání dost času, připravují dobrovolníci nově také sérii mikrokurzů z hotových webinářů. Všechny webináře jsou dostupné na webu www.ucimeonline.cz. Odvysílané pak jsou k dispozici zdarma na internetových stránkách projektu v nové vytvořené videotéce.

Platforma Ucimeonline.cz již v květnu nabídla školám pomoc i s technickým vybavením pro fungování výuky on-line. Školy, které potřebovaly podporu, tehdy vybralo ministerstvo školství na základě výsledků z průzkumů České školní inspekce. Platforma měla k dispozici zhruba 1000 počítačů, které mohla darovat kromě škol i neziskovým organizacím, jejichž prostřednictvím se mohly dostat do potřebných rodin.

V ČR je podle statistik ministerstva 4192 základních a 1284 středních škol. Podle zástupců inspekce se proti jaru nyní technické zajištění výuky na dálku moc neliší, i když stát školám poslal zhruba 1,3 miliardy korun na dovybavení. Podle odborníků je problém s vybavením často hlavně na straně rodin. Podle jarního průzkumu inspekce nemá 20 procent dětí možnost on-line připojení. Jde asi o 250.000 žáků základních škol, řekl nedávno ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. Po návratu do škol je tak podle něj i proto možné očekávat mezi znalostmi a dovednostmi dětí velké rozdíly.

Školy jsou kvůli epidemii covidu-19 zavřené od první poloviny října. Minulý týden vláda toto opatření prodloužila zatím do 20. listopadu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 15:00 10°C

Celá předpověď