Stovky příznivců MHD se sešly v Brně na prvním ročníku Šotodays

foto Jedenáct autobusů z deseti dopravních podniků se zúčastnilo akce pro příznivce MHD s názvem Šotodays 2023, 23. září 2023, Brno.

Brno - Stovky lidí se sešly na brněnském výstavišti a prohlížely si 11 autobusů z deseti dopravních podniků v Česku. V poledne se s nimi příznivci vydali na Barevnou jízdu městem a poté odpoledne na okružní Barevnou linku. Největší atrakcí byl ostravský doubledecker. Sdružení dopravní podniků ČR (SDP ČR) pro fanoušky přichystalo první ročník akce s názvem Šotodays 2023. Cílem bylo udělat jednu akci pro všechny fanoušky MHD, kterým se říká šotouši, řekla ČTK mluvčí SDP ČR a iniciátorka akce Linda Hailichová.

Fotogalerie

Jelikož přejet stovky kilometrů s městským autobusem není jen tak, vyjela například posádka z Karlových Varů již v pátek v 10:00, aby do večera zvládla přijet. Nejela totiž po dálnici. Řidiči přivezli také autobusy z Prahy, Plzně, Českých Budějovic, Pardubic, Olomouce, Ostravy, Opavy a Zlína a také z domácího Brna. Lidé viděli vozidla různých typů značek Iveco, SOR a Solaris a také jednu Karosu ještě z 90. let, která slouží v Pardubicích k výcviku řidičů.

Nejvíce lidí ovšem mířilo do ostravského dvoupatrového autobusu od Scanie. "Když se lidé podívají dovnitř, uvidí odlišnosti, každý dopravní podnik má interiér v něčem jiný," řekla Hailichová. Posádka z Karlových Varů dovezla v krabicích i knihy a brožury s tematikou MHD.

Podle generálního ředitele Dopravního podniku města Brna Miloše Havránka byli s kolegy k nápadu zpočátku skeptičtí. "Ale je to ta nejlepší reklama pro MHD," řekl při zahájení akce. Někteří z ředitelů dopravních podniků se přijeli do Brna podívat i osobně.

"Ve většině dopravních podniků jsou lidé, kteří v něm vyrostli, nebo dělali v oboru v jiné firmě. Lidé, kteří jsou dopravou jednou zasaženi, se k ní obvykle nějak vrací," řekl dopravní ředitel brněnského podniku Jan Seitl, který je nadšený 'dopravák' od dětství a příležitostně řídí historickou tramvaj. Dnes byl v roli jednoho z organizátorů. "Je super, že přijelo tolik autobusů. Vidíte na lidech, kteří přicházejí, že z toho mají radost a z toho mám radost já. Je to výborné," řekl Seitl.

Podle Hailichové pořádá každý dopravní podnik dny otevřených dveří, nostalgické jízdy a v každém městě jsou příznivci MHD. "Díky podpoře ze strany ředitelů se nám podařilo podniky propojit a udělat jednu akci pro všechny," dodala Hailichová. Pro registrované se ještě večer uskuteční afterparty ve vozovně v Pisárkách, kterou bude provázet herec a milovník starých autobusů Václav Kopta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 29. září 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď