Pro Američany jsme předvídatelný západní stát, říká velvyslanec v USA Hynek Kmoníček

foto Český velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček nalétal letos po Spojených státech už skoro šest a půl tisíce kilometrů, aby se zúčastnil oslav 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky, ke kterému před stoletím významně pomohly i USA. „Oslavy se konají po celý rok napříč celými Státy. Byl jsem i v komunitách, kde třeba český velvyslanec nikdy ani nebyl,“ uvedl Hynek Kmoníček v rozhovoru pro speciální přílohu Česko-americké pouto trvá už 100 let, kterou vydává ČTK v servisu Protext a lze ji stáhnout ZDE.

Rozhovor s Hynkem Kmoníčkem

„Od Nebrasky po Texas si naši krajané připomínají výročím svoje národní a kulturní kořeny. Někdy je to opravdu dojemné. V Jižní Dakotě se mě třeba v malém, takřka totálně českém městečku, kterému se dějiny vyhýbají, zeptali zcela vážně místní občané na besedě, kde a jak dnes žije ´naše královská rodina´,“ dodal.

Opakovaně zdůrazňujete, že Česká republika není pro Spojené státy prioritní zemí, ale že má punc spolehlivého partnera. Má ho pořád, pomohlo si třeba vydáním ruského hackera Nikulina?

Máme ho pořád, a je tak silný, až trochu působí proti nám. V tom směru, že chybí velká témata, která by měla nějaký přesah do vnitroamerické politiky. Obchod kvete, mocné zahraničně-politické agendy jako Češi neneseme, zabýváme se spíše vlastními či evropskými otázkami. My jsme pro Američany takoví bezproblémoví, nakonec není o čem pořádat nějaký zásadní krizový summit. Vydání pana Nikulina do USA bylo zaznamenáno na všech úrovních.  

V čem ta česká spolehlivost spočívá?

Že dokážeme nekonečně diskutovat o čemkoliv, jenže nakonec se vždycky zachováme jako předvídatelný západní stát.

Dá se uvést, s jakými zeměmi stojíme zhruba „ve stejné řadě?”

Se státy střední Evropy. Kdybych měl naši pozici s někým srovnat, tak jsme pro Američany asi takové Rakousko. Bohatý středoevropský stát s roztodivnými kontakty i tam, kde by to jeden nečekal, od Ruska po Senegal.

Je ještě stále na programu cesta prezidenta Zemana do USA? Pořád se čeká na vládu s důvěrou, nebo už ne?

Situace je neměnná – pozvání máme. Až budou témata zajímavá pro USA, bude i datum. Jsme prostě jako Rakousko, nám stále podobnější demokracie s významnou, ale neexekutivní rolí prezidenta. A Rakousko tu mělo naposledy prezidenta v roce 1996.

Rozhovor s Hynkem Kmoníčkem Nový americký velvyslanec v Praze Stephen King se považuje za „muže byznysu” a chce se tak i chovat. Pokud byste se měl označit nějak podobně, jaký by byl váš přídomek?

Třeba český diplomat, který dokáže odlišit věci podstatné od mediálního balastu.

Celý rozhovor nejdete ve speciální příloze, kterou si můžete stáhnout ZDE.

Hynek Kmoníček

Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček. Absolvent Pedagogické fakulty v Českých Budějovicích a anglického a arabského jazyka na UK Praze. Moderní historii Blízkého východu, arabštinu a hebrejštinu studoval také na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Zkušený diplomat, dlouholetý velvyslanec při OSN, na diplomatických misích působil rovněž v Indii nebo Austrálii. Čtyři roky vedl zahraniční odbor Kanceláře prezidenta republiky, od 24. dubna 2017 je velvyslancem ČR v USA.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď