Izraelské nálety v Gaze zabily deset lidí, zničily kancelář AP

foto Výšková budova ve městě Gaza, v níž měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra, je 15. května 2021 zasažena po izraelském náletu.

Jeruzalém/Gaza - Deset lidí, dvě ženy a osm dětí, zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském náletu proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Později izraelské rakety zasáhly budovu v Gaze, kde měla kanceláře agentura AP a katarská televize Al-Džazíra. Objekt byl po varování předem evakuován. Při raketovém útoku zemřel dnes na předměstí Tel Avivu jeden muž. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozšířily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli. Výškovou budovu s kancelářemi AP a Al-Džazíry podle Izraele využíval Hamás. Premiér Izraele benjamin Netanjahu řekl v telefonickém rozhovoru americkému prezidentovi Joe Bidenovi, že Izrael v Gaze neútočí na civilisty. Biden dnes mluvil i se svým palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešlo nebo z nich bylo vyhnáno 700.000 Palestinců.

V pátek do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí, a na neděli je naplánované zasedání Rady bezpečnosti OSN. Izrael odmítl egyptskou nabídku na uzavření ročního klidu zbraní s Hamásem.

Radikální hnutí od pondělního večera odpálilo proti Izraeli stovky raket, na což izraelská armáda odpovídá nálety na cíle v Pásmu Gazy, a nevylučuje ani pozemní invazi. Izraelská armáda informovala, že v noci na dnešek se terčem jejích útoků staly kromě jiného rampy pro odpalování raket, včetně té, odkud byly v pondělí vystřeleny rakety na Jeruzalém. Izraelská bomba podle palestinské agentury Vafa zasáhla třípodlažní dům v utečeneckém táboře ve městě Gaza; v troskách zemřelo deset lidí. Místní obyvatelé vypověděli, že izraelská letadla bez předchozího varování shodila na dům nejméně tři bomby. Později dnes se po izraelském náletu zřítila také výšková budova v Gaze, v níž měla kancelář agentura AP a Al-Džazíra. Před tímto útokem izraelská armáda v předstihu varovala, takže objekt, kde bylo i mnoho bytů a dalších úřadoven, byl včas vyklizen.

Infrastruktura v Pásmu Gazy, které od nástupu radikálů z Hamásu k moci blokuje Izrael a Egypt, se dostává do stále zoufalejšího stavu. Podle OSN obyvatelé tohoto území musejí každý den počítat s osmi- až dvanáctihodinovými výpadky dodávek elektrické energie, nejméně 230.000 z nich má omezený přístup k vodě. Na hustě obydleném území žijí dva miliony lidí, většinou potomci uprchlíků z dnešního Izraele.

V izraelském městě Beerševa dnes podle policie střepina rakety zasáhla dům. Poškodila ho, nikdo ale neutrpěl zranění. Cílem útoků se staly také Aškelon a Ašdod. Poplašné sirény se rozezněly i v Tel Avivu, z jihu města se ozývaly výbuchy. Mluvčí policie informoval, že po výbuchu rakety zemřel 50letý muž na telavivském předměstí Ramat Gan. Hospodářská metropole Izraele se terčem silného raketového ostřelování stala také v noci na středu.

V pátek pozdě večer kdosi hodil zápalnou bombu do bytu arabské rodiny v Tel Avivu, přičemž 12letý chlapec utrpěl popáleniny a desetiletá dívka zranění hlavy. Ve městech obývaných Židy i Araby výtržníci v posledních dnech ničí synagogy nebo arabské obchody, mezi oběma znepřátelenými skupinami propukají pouliční bitky. Prezident Reuven Rivlin tyto nepokoje označil za občanskou válku.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Konflikt se výrazně zostřil v pondělí večer, když Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád začaly z Pásma Gazy ostřelovat izraelské území, na což Izrael odpověděl masivní raketovou odvetou. Ostřelování předcházely koncem ramadánu vícedenní střety Palestinců s izraelskou policií v Jeruzalémě, městě s klíčovým významem pro obě strany. Kvůli současným bojům asi 10.000 Palestinců podle údajů OSN uprchlo ze svých domovů. Palestinská strana hlásí zatím 140 mrtvých, Izrael na své straně registruje devět mrtvých. Agentura Reuters informovala, že Egypt do Gazy vyslal deset sanitek, aby do egyptských nemocnic odvezly lidi zraněné při izraelských útocích.

Netanjahu řekl Bidenovi, že Izrael v Gaze neútočí na civilisty

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem prohlásil, že Izrael dělá vše pro to, aby neublížil lidem, kteří nejsou zapojeni do bojů s Hamásem a dalšími skupinami v Gaze. S odkazem na Netanjahuovu kancelář o tom informovala agentura Reuters. Podle agentury AP Biden v telefonátu podpořil izraelské nálety v Gaze v odvetě za raketové útoky Hamásu. Zmínil se zároveň o obavách o civilisty a o nutnosti chránit novináře.

Netanjahu řekl šéfovi Bílého domu, že před dnešním izraelským náletem na výškovou budovu v Gaze byli evakuováni lidé, kteří do konfliktu nejsou zapojeni.

V budově, která se po útoku zřítila, se nacházely pobočky několika sdělovacích prostředků včetně agentury AP a televize Al-Džazíra, další úřadovny a byty. Podle izraelské armády objekt ke své rozvědné činnosti využíval Hamás, přičemž z kanceláří médií učinil lidské štíty.

Biden v telefonátu podle Bílého domu také vyjádřil velké znepokojení nad komunálním násilím v izraelských městech a nad eskalujícím napětím na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Biden a Netanjahu rovněž podle Bílého domu hovořili o Jeruzalémě. Americký prezident přitom uvedl, že Jeruzalém by měl být "místem mírového soužití pro lidi všech vyznání a původů".

Biden poprvé od nástupu do funkce hovořil s Abbásem

Americký prezident Joe Biden dnes v telefonátu se svým palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem vyzval ke klidu mezi Izraelem a Gazou a potvrdil, že podporuje dvoustátní řešení izraelské-palestinského konfliktu, uvedla palestinská oficiální tisková agentura Vafa. Jak připomíná agentura Reuters, šlo o první telefonát mezi oběma lídry od Bidenova lednového nástupu do funkce.

Biden s Abbásem hovořil v době, kdy pokračují intenzivní boje mezi Izraelem a palestinskými radikálními skupinami v Pásmu Gazy.

Biden podle agentury Vafa řekl, že Spojené státy usilují se zúčastněnými strany o snížení násilí v regionu. Zároveň podle stejného zdroje řekl, že Spojené státy se staví proti vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh. Jde o soudní kauzu, která zvýšila napětí v Jeruzalémě a byla jedním ze spouštěčů současných bojů mezi Hamásem a Izraelem.

Abbásová Palestinská autonomie má omezenou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás, je ale její vliv malý.

Hamás se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007 poté, co v roce 2006 vyhrál volby na palestinských územích, ale odmítl se vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodním společenstvím. Moci v Pásmu Gazy se Hamás ujal po souboji s konkurenčním Abbásovým Fatahem, který s ním nechtěl zůstat v koalici. Izrael, Spojené státy a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.

Výškovou budovu s kancelářemi AP a Al-Džazíry podle Izraele využíval Hamás

Výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká tisková agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra a která byla dnes zničena při izraelském náletu, podle izraelské armády využívalo vojenské zpravodajské křídlo hnutí Hamás, jež v palestinské enklávě vládne. Armáda Hamás obvinila, že kanceláře sdělovacích prostředků využívalo jako lidské štíty, a zdůraznila, že civilisty v objektu varovala v dostatečném předstihu, aby se mohli evakuovat. Generální ředitel AP Gary Pruitt nad bombardováním budovy vyjádřil zděšení s tím, že novináři těsně unikli smrti. Al-Džazíra uvedla, že cílem útoku bylo umlčet novináře. Bílý dům mezitím Izraeli sdělil, že musí zajistit bezpečnost novinářů, kteří informují o eskalujícím konfliktu.

"Teroristická skupina Hamás záměrně umisťuje své vojenské aktivity do centra civilní populace v Pásmu Gazy," uvedla izraelská armáda.

Ve výškové budově Al-Džalaa sídlily kanceláře několika zahraničních médií včetně AP a Al-Džazíry. Podle listu The Times of Israel armáda kontaktovala lidi v budově, aby je informovala, že objekt bude do hodiny bombardovat. Před hlavním útokem pak na střechu dopadla menší střela, která nezpůsobila velkou škodu a jejímž smyslem bylo urychlit evakuaci. Následoval hlavní zásah.

Podle izraelské stanice Kanál 12 mohly budovu využívat teroristické skupiny jako skrýš zbraní, komunikační centrum či kybernetické středisko. Krátce nato izraelská armáda uvedla, že v objektu vyvíjela aktivity vojenská rozvědka Hamásu. Zároveň potvrdila, že před hlavním zásahem civilisty v budově varovala.

Hamás krátce po náletu pohrozil útokem na centrální Izrael. "Po bombardování civilní výškové budovy v Gaze se musí obyvatelé Tel Avivu a centra připravit," uvedl Abú Ubajdá, mluvčí Brigád Kásam, ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamás.

Generální ředitel AP Pruitt v prohlášení vyjádřil "šok a zděšení" z toho, že izraelská armáda zničila budovu, kde byly kanceláře AP a dalších médií. Zdůraznil, že armáda věděla, kde se kancelář AP v Gaze nachází a že tam jsou novináři. Před náletem podle něj přišlo varování, ale civilistům se podařilo uniknout jen těsně. AP je nyní podle Pruitta v kontaktu s americkým ministerstvem zahraničí a snaží se získat informace od izraelské vlády.

"Je to neuvěřitelně znepokojivý vývoj. Těsně jsme se vyhnuli strašným ztrátám na životech. V budově byl tucet novinářů AP a nezávislých pracovníků a naštěstí jsme je mohli včas evakuovat. Kvůli tomu, co se dnes stalo, bude svět vědět méně o tom, co se děje v Gaze," uvedl Pruitt.

Tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na twitteru krátce nato uvedla, že Spojené státy upozornily Izrael, že má zodpovědnost za zajištění bezpečnosti novinářů a nezávislých médií. Americký prezident Joe Biden dříve vyzval k uvolnění napětí, zároveň však veřejně podpořil právo Izraele bránit se před raketovými útoky Hamásu.

Al-Džazíra bombardování budovy označila za jasnou snahu Izraele zabránit novinářům v informování o konfliktu. "Al-Džazíra vyzývá média a organizace na ochranu lidských práv, aby spojily síly a odsoudily toto bezohledné bombardování a přivedly izraelskou vládu k zodpovědnosti za úmyslné cílení na novináře a mediální organizace," uvedla televizní stanice v prohlášení. Její generální ředitel Mustafá Súág označil izraelský nálet za "válečný zločin" s tím, že "cílem tohoto ohavného zločinu je umlčet média a skrýt nevýslovné krveprolití a utrpení lidí v Gaze".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je úterý 22. června 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď