Při Hodině Země dnes večer zhasnou osvětlení města, firmy i památky

foto Ilustrační foto - Česká republika se zapojila 28. března 2020 do celosvětové kampaně na ochranu životního prostředí a klimatu Hodina Země. Na snímku je zhasnuté nasvícení Karlova mostu s Mosteckou věží a ještě rozsvícené Klementinum.

Praha - Zhasnuté osvětlení památek, mostů, parků a dalších veřejných míst dnes večer v Česku i ve světě podpoří ochranu klimatu. Světla se při akci Hodina Země zhasnou mezi 20:30 a 21:30. Po celé republice se do ní zapojí víc než 120 měst a obcí, na čtyři desítky škol, firem či organizací a přes 300 jednotlivců, kteří se předem ohlásili českým organizátorům kampaně z Klimatické koalice a Ekologického institutu Veronica.

Symbolicky dnes na hodinu zhasne třeba brněnský Špilberk, kolínský chrám svatého Bartoloměje, budova liberecké radnice, věž ostravské Nové radnice, pražská Petřínská rozhledna a další dominanty měst, v menších obcích zase veřejné osvětlení.

Podle pořadatelů lze přispět ke zlepšení životního prostředí také vlastním závazkem, například snížením teploty v domácnosti nebo omezením konzumace masa. Inspiraci pro dobrovolné závazky najdou účastníci akce rovněž na webu, kde mohou zjistit i to, kolik emisí skleníkových plynů oxidu uhličitého díky své činnosti ušetří.

Hodina Země se poprvé konala v Sydney v roce 2007, tehdy zhasla světla i budova australské opery. Od té doby se akce koná tradičně vždy poslední sobotu v březnu, po celém světě ji koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF). V České republice se kampaň pořádá od roku 2010.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď