V druhém kole moldavských prezidentských voleb zvítězila Sanduová

foto Vítězka moldavských prezidentských voleb Maia Sanduová.

Kišiněv - Bývalá moldavská premiérka a ekonomka Světové banky Maia Sanduová porazila v nedělních prezidentských volbách dosavadního proruského prezidenta Igora Dodona, informovaly světové agentury. Sanduovou podle ústřední volební komise podpořilo 57,72 procent voličů, jejího volebního soka 42,28 procent lidí, kteří se vydali volit.

Fotogalerie

Sanduová, která bude první ženou v prezidentském řadu této bývalé sovětské republiky, dnes slíbila boj s korupcí. "Moldavané potřebují stát, jenž nekrade, ale chrání své obyvatele," uvedla. "Těm, kteří volili mého oponenta chci říct - neprohráli jste, každý den si budu získávat vaši důvěru. Moldavsko by mělo být domovem všech občanů, nehledě na jejich národnost nebo jazyk, jimž hovoří," dodala ve smířlivém tónu vůči rusky hovořícím obyvatelům země, kteří si přejí těsnější vazby s Moskvou.

Dodon během dne prohlásil, že uzná porážku, pokud soudy neshledají u volebního klání žádné nesrovnalosti. "Pokud soudy potvrdí, že je vše v pořádku, uděláme tady tečku," řekl podle agentury Reuters současný prezident. Agentura AP píše, že porážku přiznal a své politické sokyni pogratuloval. Zároveň vyzval obyvatele země, aby výsledky přijali v klidu. "Vyzývám ke klidu a míru, žádné narušení nebo protesty, nesmíme dopustit jakoukoliv destabilizaci naší země," uvedl Dodon.

Ruský prezident Vladimir Putin už nově zvolené hlavě státu pogratuloval a uvedl, že doufá, že Sanduová "přispěje ke konstruktivnímu vývoji vztahů" mezi oběma zeměmi. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se předtím nechal slyšet, že Moskva volbu Moldavanů respektuje.

Sanduová porazila Dodona i v prvním kole voleb před dvěma týdny. Osmačtyřicetiletá politička skončila před rokem v čele vlády po pouhých pěti měsících, když neobstála při hlasování o důvěře v parlamentu. Její proevropský blok Acum se tehdy dostal do sporu se socialisty prezidenta Dodona kvůli způsobu, jímž se premiérka snažila bojovat proti korupci.

Moldavskem, které má 3,5 milionu obyvatel, v minulých letech otřásly politické krize i kauza finančních podvodů, při kterých se z bankovního systému ztratila jedna miliarda dolarů (skoro 24 miliard Kč). Na politické scéně se střídají představitelé usilující o sbližování s Ruskem a ti, kteří naopak prosazují těsnější vztahy s Evropskou unií. Ani jedni ze zastánců těchto protichůdných snah ale zatím nedokázali získat jasnou podporu většiny obyvatel.

Dodon zastává funkci prezidenta od roku 2016 a sliboval voličům, že bude pokračovat v podle něj výhodné spolupráci s Ruskem. V zemi, kde většina lidí mluví rumunsky, prosazuje také povinnou výuku ruštiny. Podporu mu otevřeně vyjádřil jeho ruský protějšek Putin. Expremiérka Sanduová naopak slibuje sbližování země s Evropskou unií a vytvoření pracovních míst, což má zastavit odchod obyvatel do zahraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 11:00 31°C

Celá předpověď