Prezident Zeman na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů

foto Prezident Miloš Zeman 26. ledna 2022 na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. 

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval 11 nových rektorů vysokých škol. Většina z nich se svých funkcí ujme od začátku února. Rektorkou Univerzity Karlovy se stala Milena Králíčková, nejstarší českou vysokou školu tak prvně povede žena. Zeman se dnes na Hrad vrátil po asi pěti měsících. Kvůli nemoci je strávil v Ústřední vojenské nemocnici nebo na zámku v Lánech.

Prezident předal jmenovací dekrety deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou. Zažertoval, že mu jeho jméno připomnělo bývalého ministra zdravotnictví za ANO Adama Vojtěcha. To, že nastupující rektor čelí podezření, že chyboval v několika odborných článcích, prezident nezmínil. Expertní komise přitom v úterý doporučila stažení Adamových chybných článků z časopisů a končící rektorka univerzity Danuše Nerudová mu dnes doporučila rezignaci. K vysvětlení záležitosti vyzvala dnes Adama také Česká konference rektorů, případ podle ní vrhá špatné světlo na českou vědu.

Zeman pak při předávání dekretů nepodal ruku nastupujícímu rektoru Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Petru Michálkovi, který je autorem satirického divadelního představení Ovčáček čtveráček. Kabaret se trefuje do některých představitelů Hradu, zejména do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Zeman poznamenal, že motivací ke kandidatuře na rektora může být asi i neúspěch v senátních volbách. Michálek do Senátu neúspěšně kandidoval v roce 2020 za hnutí STAN.

Nové rektory si zvolily akademické senáty škol, v prosinci je odsouhlasila vláda. Většinou se funkcí ujmou nové osobnosti, u čtyř vysokých škol ale rektor ve své funkci zůstává. Pokračovat tak nadále bude dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu od února nahradí Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se stal místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál rektorské volby Ladislav Janíček, který nastoupí po Petru Štěpánkovi. Adam má nahradit na Mendelově univerzitě v Brně Nerudovou a Michálek na JAMU Petra Oslzlého.

Mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce po Haně Machkové od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Prezident při jmenování rektorů zdůraznil, že by měli usilovat o zvýšení prestiže vysokých škol. „Já se znepokojením sleduji, že v mezinárodních žebříčcích není většina našich univerzit příliš úspěšná, a někdy má dokonce klesající úroveň,“ řekl. „Milá paní rektorko, v případě Univerzity Karlovy je slabý argument, že jste o něco lepší než univerzita v Oregonu, a bylo by dobré, kdyby prestiž slavné Karlovy univerzity pod vaším vedením vzrostla,“ obrátil se na Králíčkovou. To samé se podle něj týká i dalších vysokých škol.

Zeman se na Pražský hrad dnešní ceremonií vrátil poprvé po asi pěti měsících. Poslední veřejná aktivita prezidenta, o které jeho kancelář informovala, se na Hradě uskutečnila na konci loňského srpna. V polovině září byl Zeman poprvé hospitalizován, do nemocnice se opět vrátil 10. října. Od propuštění pobývá v Lánech, kde o něj pečují zdravotní sestry.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je pátek 20. května 2022

Očekáváme v 17:00 28°C

Celá předpověď