Premiér Johnson si údajně myslel, že party v jeho sídle je pracovní setkání

foto Ilustrační foto - Boris Johnson před sídlem britských premiérů na londýnské Downing Street, 12. ledna 2022.

Londýn - Britský premiér Boris Johnson by si podle ministra školství přál, aby se nezúčastnil večírku ve svém sídle v květnu 2020. Premiérův tajemník tehdy vyzval zaměstnance Downing Street, aby si na party přinesli vlastní alkohol a využili krásného počasí. Ministerský předseda si ovšem myslel, že jde o pracovní akci, řekl dnes stanici Sky News ministr Nadhim Zahawi.

"Premiér chápe, jak moc je země zraněná," uvedl Zahawi. Dodal, že Johnson se party zúčastnil, aby podpořil a povzbudil své zaměstnance, ale "nyní si přeje, aby to neudělal". "Přeje si, aby býval řekl: Podívejte se, vraťte se ke svému stolu, protože tohle je špatně," uvedl dnes ministr.

Podle Zahawiho si navíc Johnson myslel, že jde o pracovní setkání. "Není pravda, že o tom premiér věděl. Nepřímo si myslel, že se jedná o pracovní akci," uvedl ministr.

Veřejnost vyzval, aby počkala na závěry z vyšetřování, které vede vládní úřednice Sue Grayová. Kromě zahradní party prověřuje několik dalších večírků, které se konaly v Downing Street i ve Westminsteru, přičemž alespoň některé z nich byly v rozporu s tehdy platnými opatřeními proti šíření koronaviru.

"Jediné, co bych chtěl říct, je, že musíme umožnit, aby proběhlo vyšetřování. Proč? Protože je to spravedlivé - neodsuzujete člověka bez důkladného vyšetřování," řekl ministr školství.

Zahawi v rozhovoru potvrdil, že Grayová již premiéra vyslechla. Vyšetřování by podle něj mělo skončit během příštího týdne.

Bulvární deník Daily Mirror v neděli uvedl, že Johnson se před Vánocemi v roce 2020 zúčastnil dalšího večírku v Downing Street. Údajně šlo o rozlučku pro premiérova poradce pro obranu Steva Highama. Johnson podle listu pronesl krátký projev a svému bývalému poradci poděkoval za jeho službu. Premiér se na akci zdržel "pár minut", uvedl deník.

Johnson se minulý týden omlouval královně Alžbětě za party, která v jeho oficiální rezidenci proběhla loni v dubnu den před pohřbem jejího manžela, vévody z Edinburghu. Johnson ovšem na večírku nebyl. Většina Britů si však podle průzkumů přeje Johnsonovo odstoupení. Klesají také preference jeho Konzervativní strany.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď