Předsedové Spolu a Pirátů se STAN podepsali vládní koaliční dohodu

foto Lídři koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) podepsali koaliční smlouvu a vládní programové prohlášení, 8. listopadu 2021 v Praze.

Praha - Předsedové stran koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) dnes v Poslanecké sněmovně podepsali vládní koaliční dohodu. Na dokumentu se dosavadní opoziční koalice domluvily minulý týden, slavnostní podpis naplánovaly na den zahájení ustavující schůze nové Sněmovny. Osmnáctičlenné vládě, která se bude opírat o 108 poslanců, bude předsedat šéf občanských demokratů Petr Fiala.

Kabinet musí podle Fialy rychle vyřešit problémy, které trápí Česko. Zemi chce vyvést ze zdravotní, ekonomické a hodnotové krize. "Kromě krátkodobých úkolů nás čekají i systémové změny, které posunou Českou republiku dopředu," řekl před podpisem smlouvy novinářům. Stát musí lépe hospodařit, stavět byty či silnice a mladé generaci dát perspektivu, doplnil.

Slavnostní podpis se uskutečnil v prostorách kanceláře předsedy Sněmovny. Vedle předsedů jednotlivých stran byli u podpisu šéfové poslaneckých klubů budoucí pětikoalice.

Video: Podpis vládní koaliční dohody
08.11.2021, 13:00, autor: Nina Mrnková, zdroj: ČTK

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že koalice chce krotit zadlužení země, prioritou je pro ni jasná deklarace k západnímu směrování a NATO a také to, aby se dobře žilo všem generacím. "Uvědomujeme si, že nepřicházíme vládnout, ale spravovat zemi pro další generace," uvedla. Předseda lidovců Marian Jurečka zdůraznil, že se vláda zaměří na podporu rodin, chce ale také zlepšit atmosféru ve společnosti. "Je třeba zlepšovat komunikaci, nejen v materiální ale i hodnotové podobě, stavět mosty," uvedl.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš zdůraznil, že koalice voličům slibovaly budoucnost v demokratické vládě "bez řádění oligarchů". Podle šéfa STAN Víta Rakušana vláda vyslyšela poptávku voličů po vzdělanostní společnosti a jasném směřování na Západ. "Pokusíme se udělat vše pro to, aby voliči nezažívali emoci zklamání," konstatoval.

Koaliční smlouvu podpořila v závěru minulého týdne širší vedení Starostů, občanských demokratů, TOP 09 i lidovců. Piráti pověřili dnešním podpisem koaliční smlouvy předsedu strany Ivana Bartoše, o její ratifikaci rozhodnou v hlasování všech členů, které se pravděpodobně bude konat o víkendu a skončí v pondělí. "Doufám, že dopadne úspěšně a budeme mít od všech stran schvalovací procesy dokončeny," řekl Fiala.

Ustavující schůze Sněmovny by podle Fialy mohla skončit ještě tento týden. "Poté podá vláda Andreje Babiše (ANO) demisi, pak bych očekával, že přijde moje jednání s prezidentem (Milošem Zemanem) a budeme se bavit o dalším postupu," uvedl Fiala.

Politolog Fiala se chce inspirovat i v minulosti. "Musí skončit ta agresivní, bezohledná, populistická politika neustálých výkřiků směrem k veřejnosti, zneklidňování lidí a urážení celých společenských skupin. Musíme se vrátit k tomu, že budeme diskutovat a naslouchat i názorům, s kterými třeba nesouhlasíme," podotkl Fiala. Agresivita namísto diskuse podle něj doposud rozdělovala společnost, ale byla také neefektivní a drahá.

Fiala nemá signály, že by Zeman váhal s některými kandidáty na ministry

Lídr nové vládní koalice Fiala nemá signály o tom, že by prezident Zeman nesouhlasil s kandidáty uskupení na ministry. Zatím je ani nezná, uvedl při dnešním podpisu koaliční smlouvy. Se Zemanem jednal v sobotu prostřednictvím videokonference. Kandidát na premiéra očekává dodržení ústavních postupů od všech ústavních činitelů.

I v případě, že by se prodloužila ustavující schůze Sněmovny, je podle Fialy reálné, že skončí v tomto týdnu. Vzápětí by mohl podat demisi končící kabinet hnutí ANO a ČSSD, předpokládá. V příštím týdnu by pak mohl znovu jednat s prezidentem, tentokrát osobně, očekává.

"Nepředbíhejme a nepočítejme s tím, co ani nemusí nastat," uvedl k dotazu na možné výhrady prezidenta k nominantům, kteří by se měli ujmout ministerstev. "Nemám žádný signál, že by prezident váhal, zatím je ani nezná," uvedl s tím, že tato etapa jednání ho teprve čeká.

Ústava podle něj mluví poměrně jasně. Je to předseda vlády, kdo předkládá návrh ministrů a prezident ho má akceptovat, uvedl. "Věřím, chci věřit, že všichni ústavní činitelé jsou si vědomi, jaká je jejich role," uzavřel.

Spolu a PirSTAN počítají s koaličními radami a schůzkami formátů K5 a K15

Koaliční smlouva, kterou podepsaly koalice Spolu a Pirátů se STAN, počítá dvakrát ročně s konáním koaliční rady. Obsahuje také pravidla jednání předsedů pětice stran označené K5 a širších týmů ve formátu K15. Koalice Spolu a PirSTAN se rovněž dohodly na tom, že možný společný postup v případě prezidentských voleb budou koordinovat ve formátu K5.

Strany podle dohody respektují právo předsedy vlády navrhovat prezidentovi jmenování a odvolávání členů vlády. "Pro každý takový krok bude předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany. Předseda příslušné koaliční strany podává návrhy na odvolání a jmenování člena vlády nominovaného za tuto stranu předsedovi vlády. Další postup u takového návrhu podléhá dohodě předsedy vlády s předsedou příslušné strany," stojí v dokumentu.

Koaliční rada se má konat nejméně dvakrát ročně. Účastní se jí vedle předsedů a místopředsedů jednotlivých stran také šéfové jejich parlamentních klubů a hlavní manažeři či generální sekretáři. "Kromě aktuálních úkolů řeší i dlouhodobé úkoly a perspektivy společného vládnutí. Pozváni mohou být členové vlády a další hosté," uvádí smlouva.

Na požádání kteréhokoliv předsedy koaliční strany, ale přinejmenším jednou měsíčně, se budou konat schůzky pětice lídrů označené K5. Zpravidla jednou za dva měsíce by se měly scházet širší týmy složené z předsedů stran a dvou dalších zástupců každého subjektu. "K15 řeší aktuální i střednědobé úkoly a vyhodnocuje průběžně plnění koaliční smlouvy. Přiměřeně řeší i personální záležitosti včetně projednání případných návrhů na změny ve složení vlády," stojí v dohodě.

Dokument počítá s pravidelnými schůzkami předsedů poslaneckých klubů všech pěti stran i s jednáními všech 108 poslanců Spolu a PirSTAN zpravidla před důležitými hlasováními ve Sněmovně. Za koaličně dohodnutý se bude považovat návrh, pro který bude hlasovat nadpoloviční většina z přítomných členů vlády z každé koalice. "Každá koalice má právo před jednáním vlády označit kterýkoliv návrh za návrh vyžadující koaliční shodu," uvádí dohoda.

Strany se pak zavazují k tomu, že ve Sněmovně i Senátu budou koaličně dohodnuté návrhy podporovat. "Pozměňovací nebo doplňující návrhy ke koaličně dohodnutým vládním návrhům zákonů podpoří smluvní strany v obou komorách Parlamentu jen po vzájemné dohodě," uvádějí. Pro případy, že koalice nenalezne na některé záležitosti shodu ve vládě, počítá smlouva s mechanismy dohodovacího a smírčího jednání na úrovni K15 nebo koaliční rady.

ODS podle smlouvy ve vládě obsadí pět resortů, a to ministerstva financí, dopravy, spravedlnosti, kultury a obrany. Starostům připadnou ministři vnitra, školství, průmyslu a obchodu a ministr pro evropské záležitosti. Pirátům náleží ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo zahraničí a funkce ministra pro legislativu, lidovcům ministerstva práce, zemědělství a životního prostředí a TOP 09 ministr zdravotnictví a ministr pro vědu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 17. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď