Předseda Dumy navrhuje zabavit majetek Rusům, kteří emigrovali

foto Ilustrační foto - Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin na snímku z 24. listopadu 2022.

Moskva - Předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin znovu navrhl, aby se zabavoval majetek některým Rusům, kteří odešli ze země. S návrhem konfiskovat majetek ruských emigrantů, kteří "urážejí Rusko, jeho obyvatele, vojáky a důstojníky" přišel už nedávno. Napsala na tom stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Ruský parlament by mohl omezit automobilovou přepravu přes hranice, upozorňují také ruská média.

Majetek by se podle Volodina měl zabavit těm ruským emigrantům, kteří na Rusko "hází špínu", a přitom "žijí na jeho účet, dostávají dávky, honoráře, mají v Rusku nemovitosti, účty a byznys". Volodin dodal, že majetek by ponechal emigrantům, kteří "sedí a mlčí" a neočerňují ruské vojáky.

Ruské emigranty dnes v ruské Dumě kritizovala také šéfka kulturního výboru Jelena Jampolská. "Pro většinu těchto odešlých hvězd není Rusko vlast, ale krmná základna," prohlásila v projevu, který zveřejnil deník Kommersant.

Ruští zákonodárci kromě toho chystají úpravu zákona, která by zavedla při překročení hranice automobilem povinnost zarezervovat si dopředu termín a místo. Šéf dopravního výboru ruské Dumy Jevgenij Moskvičev agentuře RBK sdělil, že návrh se zatím má vztahovat pouze na kamionovou dopravu. Cílem je podle něj omezit zácpy.

Ruská nezávislá média včetně serveru The Bell ale upozornila, že ze zveřejněného textu navrhovaných úprav omezení na kamionové dopravce nevyplývá. V dokumentu se naopak hovoří i o soukromých osobách. Novela zákona by po schválení parlamentem mohla začít platit už od začátku března.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes odmítl navrhovanou úpravu komentovat. Pesko podle agentury TASS novinářům řekl, že Rusko má zájem na tom, aby se do země vrátili cenní kvalifikovaní specialisté včetně těch z oblasti IT.

Mnoho Rusů přiměla k odjezdu ze země částečná mobilizace, kterou ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil loni v září. Na některých hraničních přechodech se krátce po vyhlášení tvořily dlouhé kolony. Na hranicích s Gruzií lidé čekali i několik dní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je neděle 29. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď