Před finančními úřady se dnes opět tvořily fronty

foto Ilustrační foto - Lidé čekají 25. března 2020 před budovou finančního úřadu v Praze 10, který má stejně jako jiné úřady kvůli nouzovému stavu vyhlášenému v souvislosti s epidemií koronaviru zkrácené úřední hodiny. Řada lidí přichází v těchto dnech odevzdat přiznání daně z příjmu v řádném termínu, ačkoliv přijaté vládní opatření nyní umožňuje všem daňovým poplatníkům podání daňového přiznání bez sankcí až o tři měsíce později, a to bez nutnosti prokazovat důvody související s koronavirem.

Praha - Před finančními úřady se stejně jako minulý týden ve středu tvořily fronty, a to především v Praze a Brně. Lidé chtěli především podat daňové přiznání a žádat o vrácení přeplatků daně z příjmu fyzických osob. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Finanční správa přitom vyzvala minulý týden, aby lidé maximálně využili elektronickou formu komunikace s finančními úřady nebo sběrné boxy. Zároveň ujistila, že není důvod se obávat, že by lidé o přeplatky mohli přijít. Od 2. dubna začíná standardní lhůta 30 dní na vrácení přeplatku, pokud na základě podaného daňového přiznání přeplatek vznikne.

Provoz podatelen finančních úřadů je kvůli opatřením proti šíření koronaviru letos omezen pouze na pondělí a středu od osmi do 11 hodin. Zároveň MF v rámci opatření umožnilo lidem, kteří by měli podat daňové přiznání k 1. dubnu, jej podat do 1. července. Samotný termín sice formálně neposunulo, ale automaticky bude odpouštět penále a pokuty za pozdní podání přiznání. Pokud tedy podá poplatník daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob v době kdykoliv od 2. dubna do 1. července, začne 30denní lhůta pro vrácení přeplatku, a to od dne podání daňového přiznání.

Podle údajů správy na twitteru podali do pondělka lidé a firmy zatím 1,17 milionu daňových přiznání. Jde tak o zhruba dvě pětiny z očekávaného počtu. Z toho fyzické osoby podaly přes jeden milion přiznání a firmy 163.189. Loni správa evidovala za rok 2018 zhruba 2,8 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 485.000 od firem. Obdobný počet očekává i letos.

Finanční správa zveřejnila na internetu souhrn mimořádných opatření v souvislosti s šířením koronaviru. Dále informovala, že poplatníci mohou vyplněné daňové přiznání poslat i poštou (vhodit do poštovní schránky) bez nutnosti návštěvy ať už příslušného úřadu nebo pošty. Na územních pracovištích finančních úřadů jsou také umístěny tak zvané "sběrné boxy", do kterých je možné podání vhodit. V obou těchto případech platí, že pokud bude v podání nebo na obálce uvedeno kontaktní mobilní telefonní číslo, zašle finanční správa na toto číslo potvrzující SMS zprávu, že podání přijala.

Původně byl první termín pro podání daňového přiznání 1. dubna. Pro ty, kteří mají daňového poradce nebo povinný audit je pak termín 1. července. Ten je nyní kvůli opatřením fakticky nejzazším termínem i pro ostatní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 25. května 2020

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď