Pražská burza výrazně posílila, dařilo se všem hlavním emisím

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Pražská burza dnes výrazně posílila. Index PX vzrostl o 7,65 procenta na 794,74 bodu. Dařilo se všem hlavním titulům, ale hlavní zásluhu na růstu indexu měly bankovní tituly a akcie technologické společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Hned dva z hlavních titulů pražské burzy dnes posílily o více než desetinu. Akcie bankovní skupiny Erste Bank zdražily o 12,17 procenta na 569,80 koruny. Cenné papíry Avastu si připsaly zhodnocení o 11,11 procenta na 100 Kč za kus.

Kromě Erste se dnes dařilo i dalším dvěma bankovním domům, jejichž akcie se obchodují v Praze. Akcie Monety zdražily o 7,39 procenta a Komerční banka si připsala 6,43 procenta.

Mimo finanční sektor se dařilo například energetické společnosti ČEZ. Její akcie posílily o více než šest procent na závěrečných 420 korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dnes v rozhovoru pro Hospodářské noviny uvedl, že představenstvo firmy nehodlá navrhovat kvůli pandemii koronaviru nevyplácení dividendy. ČEZ zatím také nemění svůj výhled zisku pro letošní rok, který oznámila minulý týden.

Česká měna dnes po pondělním prudkém oslabení část ztrát smazala a posílila vůči oběma světovým měnám. Vůči euru zpevnila o 12 haléřů na závěrečných 27,73 Kč/EUR, k dolaru posílila o dvacetník na 25,68 Kč/USD. Vyplývá to z dat na webu Patria Online. V pondělí se koruna ocitla k euru na nejslabší hodnotě od ledna 2015 a k dolaru byla nejslabší od ledna 2017.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka se koruna dnes pokoušela posílit, ale podařilo se jí to jen zčásti. K dolaru si ale připsala zhruba procento. Podle ekonoma Jiřího Cihláře z Next Finance koruna za mírné posílení vděčí lepší náladě na akciových trzích. Třeba německý akciový index DAX dnes roste téměř o osm procent.

"Investory očividně baví nakupovat akcie ve slevové akci. Přeci jen jsou německé akcie o víc než 30 procent levnější než před pěti týdny. Bojíme se ale, že ani sliby pomoci od vlád a centrálních bank akcie neochrání před dalšími ztrátami. Opatření proti šíření koronaviru nebudou v Evropě ani v USA ještě několik týdnů odstraňovány. Ztráty v reálné ekonomice tak budeme sčítat ještě řadu měsíců," uvedl Cihlář.

Česká národní banka dnes ráno zveřejnila záznam z mimořádného jednání bankovní rady v pondělí 16. března, kdy rozhodla o snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Ze záznamu vyplývá, že guvernér Jiří Rusnok a člen bankovní rady Aleš Michl navrhovali snížit sazby o 0,75 procentního bodu. 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/ 27,85 27,73
Kč/USD 25,88 25,68

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 3:00 17°C

Celá předpověď