Prazdroj loni po covidových letech zvýšil prodeje v ČR o 12 pct na 7,3 mil. hl

foto Pivo, sklenice, Plzeňský Prazdroj, Pilsner Urguell - ilustrační foto.

Plzeň - Plzeňský Prazdroj loni po dvou covidových letech zvýšil prodeje piv v České republice. Prodal 7,3 milionu hektolitrů piv, meziročně téměř o 12 procent víc. Prodej rostl u všech hlavních značek, zejména u nealkoholického Birellu. Pivovar také zaznamenal stoupající zájem lidí o nápoje v plechovkách. Největší pivovar v ČR to uvedl v tiskové zprávě.

"Předchozí dva roky naše domácí prodeje klesaly. Přesto jsme se snažili investovat do podpory hospod a restaurací, aby dokázaly covidové období překonat. Většině z těch, kterým dodáváme pivo, se to podařilo a rok 2022 pro ně opět znamenal oživení," řekl obchodní ředitel Prazdroje Tomáš Mráz. Vinou následné energetické krize a vysoké inflace je podle něj návrat gastronomie k období před pandemií "zatím tak na půli cesty".

Růst loni zaznamenaly všechny hlavní značky - Gambrinus, Kozel, Pilsner Urquell i Radegast. V hospodách i obchodech loni pivovaru rostly prodeje ležáckých piv (jedenácti- a dvanáctistupňových) o 13 procent. "Lidé se stále více přiklánějí k plné chuti piv, oceňují také výraznou hořkost," řekl Mráz. K meziročnímu navýšení tuzemských prodejů pomohly podle něj i loňské novinky nealkoholického Birellu. "Birell je tahoun, loni rostl nejvíce ze všech našich značek, a to o 21 procent," řekl. Prodeje čepovaného Birellu byly meziročně o 40 procent vyšší. Frisco, perlivý alkoholický cider, vzrostl o 20 procent.

V hospodách a restauracích loni Prazdroj zvýšil prodeje téměř o 13 procent, přesto nedosáhl rekordního roku 2019. "Dlouhodobě se nám daří zvyšovat počet hospod, které se špičkově starají o pivo a zlepšují celkovou péči o své hosty," řekl Mráz. Pivovar hospodám bezplatně poskytuje vybavení, nabízí také vlastní rozvojové a školicí programy pro provozovatele i personál. Loni do podpory hospod Prazdroj investoval téměř půl miliardy korun a letos podle Mráze počítá s podobnou částkou.

Trendem posledních let je také rostoucí zájem lidí o plechovkové pivo. "Zatímco v roce 2017 tvořily necelých 14 procent všech obalů Prazdroje, loni to už bylo 26 procent a staly se tak třetím nejprodávanějším obalem pivovaru," řekl mluvčí Zdeněk Kovář. Dlouhodobě nejžádanější jsou vratné lahve, které tvoří bezmála 40 procent prodejů, na druhém místě jsou sudy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď