Prahou prošel "irský" průvod na oslavu svátku svatého Patrika

foto Centrem Prahy prošel 17. března 2019 průvod irských masek v rámci Tour svatého Patrika k oslavě svátku svatého Patrika.

Praha - Pražskými ulicemi odpoledne prošlo několik stovek Irů žijících v Česku, jejich českých kamarádů a dalších příznivců. Lidé, většinou alespoň částečně odění v tradiční zelené barvě, průvodem završili oslavy svátku irského patrona svatého Patrika, který připadá na dnešek. Slavnosti začaly už v sobotu, takzvaná Tour sv. Patrika zahrnuje také koncerty nebo workshopy.

Průvod začal v kulturním a vzdělávacím prostoru Kampus Hybernská, který také hostí rychlokurzy irštiny, čtení irské literatury a koncert kapely Conamara Chaos. Průvod vedli dudáci, bubeníci, několik lidí s maskami na chůdách.

Centrem Prahy prošel 17. března 2019 průvod irských masek v rámci Tour svatého Patrika k oslavě svátku svatého Patrika. Průvod pokračoval k dolní části Václavského náměstí, kde se také představily čtyři stepařky. Lidé se pak za zvuků tradiční irské hudby vydali na Staroměstské náměstí a posléze zpět ke Kampusu. Toto místo nebylo vybráno náhodou, neboť latinský název Irska je Hibernia. Slavnostní pochod trval hodinu.

Masky mělo jen několik účastníků průvodu, mnoho lidí ale mělo na kůži namalován trojlístek jetele, případně jej měli připevněný na oděv. Podle legendy dal tomuto symbolu země vzniknout právě svatý Patrik, údajně na něm vysvětloval princip svaté Trojice.

Centrem Prahy prošel 17. března 2019 průvod irských masek v rámci Tour svatého Patrika k oslavě svátku svatého Patrika. V Praze oslavy začaly v sobotu na smíchovské náplavce, kde mohli lidé ochutnat tradiční i méně známé irské speciality. V holešovické tržnici vystoupili irští komici a několik hudebních skupin. Večer byl symbolicky v zelené barvě nasvícen Tančící dům.

Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. Byl křesťanským mnichem, který se později stal svatým a patronem Irska. Den svatého Patrika byl ještě donedávna spíše náboženským svátkem, postupně si ale našel příznivce po celém světě. Slavnosti mají různou náplň - od pochodů, irské hudby, tradičního tance až po oblékání se do zeleného, barvení piva a dalších potravin či věcí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

36°C

Dnes je úterý 25. června 2019

Očekáváme v 23:00 26°C

Celá předpověď