Praha se stane jediným vlastníkem Pražských služeb

foto Ilustrační foto - V boji o svoz odpadu v Praze nastalo "příměří". Svozová firma AVE CZ přestala 20. října odstraňovat z ulic kontejnery Pražských služeb (PSAS) a ty naopak přestanou nové nádoby dávat do ulic. Domluvila se tak vedení obou společností. Spor firem se rozhořel poté, co PSAS v rámci přípravy přechodu části firmy pod Technickou správu komunikací (TSK) umístila do ulic nové kontejnery. Podle AVE ale překážely v manipulaci s těmi jejich, proto kontejnery patřící PSAS v sobotu začala odstraňovat. Na snímku jsou dvě řady kontejnerů na odpad v okolí stanice metra Českomoravská v Praze 9.

Praha - Valná hromada Pražských služeb (PSAS) dnes projednala a schválila vytěsnění drobných akcionářů, tzv. squeez-out. Přinutí tak minoritní akcionáře k odprodeji asi tří procent akcií společnosti Praze. Město se tak stane jediným vlastníkem společnosti. ČTK to sdělil člen dozorčí rady PSAS starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS) i mluvčí PSAS Radim Mana.

Praha loni koupila 19,3 procenta společnosti od EP Industries ze skupiny EPH Daniela Křetínského. Dosud tak ve firmě, která zajišťuje svoz a zpracování komunálního odpadu, vlastnila 96,24 procenta. Za podíly drobných akcionářů plánuje město podle dřívějších informací zaplatit maximálně 159,4 milionu Kč.

Podle dokumentu předloženého valné hromadě při tzv. squeez-outu město zaplatí 2928 korun za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 1000 korun. Částku 1172 korun potom vydá za jednu zaknihovanou akcii na jméno o jmenovité hodnotě 400 korun. Cenu akcií si nechalo město stanovit odborným posudkem. Přechod akcií se nevztahuje na akcie společnosti o jmenovité hodnotě milion korun, protože všech 600 těchto akcií je ve vlastnictví Prahy, tedy hlavního akcionáře.

Praha letos v září získala povolení České národní banky, že může od minoritních vlastníků tímto způsobem akcie vykoupit. Jakmile bude město jediným vlastníkem, bude moci zakázky týkající se komunálního odpadu či úklidu zadávat přímo PSAS bez výběrového řízení. K tomu, aby se tak mohlo stát, musí ještě PSAS mít rozdělen poměr zakázek tak, že minimálně 80 procent z nich budou tvořit zakázky od města.

PSAS na základě desetileté zakázky od magistrátu z roku 2015 zajišťují svoz a zpracování odpadu pro zhruba dvě třetiny metropole. Zbytek zajišťuje právě Křetínského AVE CZ a její subdodavatelé. Čistý zisk PSAS loni činil 123,3 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pátek 19. dubna 2019

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď