Poukazy do lázní mohou čerpat i cizinci ze zemí EU

foto V Karlových Varech byly 25. května 2020 znovu otevřeny prameny a kolonády. I přes postupné uvolňování opatření proti koronaviru se hosté do lázeňské zóny vrací jenom velice pomalu. Na snímku je Tržní kolonáda.

Praha - Státem dotované lázeňské poukazy, určené na podporu koronavirovou krizí postižených tuzemských lázní, mohou z internetu stahovat a následně uplatňovat i cizinci z členských zemí Evropské unie. Vyplývá to z nutné notifikace, tedy schválení tohoto českého dotačního programu Evropskou komisí. Píšou to dnešní Lidové noviny (LN).

"Systém bude otevřen i pro občany EU," řekla deníku ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Nikdo ale neví, jak velký zájem cizinci mají. Ministerstvo nesleduje, které vouchery si stáhli cizinci. O tom mohou mít povědomí spíš jednotlivé lázeňské firmy, když u nich žadatel poukaz registruje. Čísla ale podle LN nemá ani prezident Svazu léčebných lázní a šéf Lázní Jáchymov a Lázní Luhačovice Eduard Bláha. "Zda tuzemec nebo cizinec, není pro nás podstatné," uvedl.

Nutnost notifikace v EU podle něj ale přináší velké komplikace kvůli limitu peněz, které můžou firmy v lázeňství přijmout v rámci EU pravidel veřejné podpory. Svaz proto žádá, aby program nepodléhal unijní regulaci a nebyl omezen počet dotovaných poukazů, jež mohou lázně přijmout, píše list.

Program COVID lázně, který má pomoci částečně zaplnit ztrátu kvůli výpadku zahraničních hostů, byl oficiálně spuštěn 1. července. Voucher na slevu 4000 korun na pobyt alespoň na šest nocí a minimálně pět procedur s platností od 1. července do 31. prosince si lidé mohou stáhnout na portálu Kudyznudy.cz nebo ho mohou vygenerovat přímo v lázeňských zařízeních. Zájemci si jich stáhli více než 115.000, rezervovali si však zatím asi pětinu pobytů.

Lázeňská zařízení jsou limitována počtem přijatých poukazů. Program COVID lázně zatím nedostal notifikaci Evropské komise. Po jejím udělení se na programu bude vztahovat dočasný rámec, tedy maximální suma, kterou mohou žadatelé čerpat z programů veřejné podpory. Na jednoho žadatele činí 800.000 eur (asi 21,3 milionu Kč). Zatím se podniky musejí držet limitu 200.000 eur (asi 5,3 milionu Kč). Podle Dostálové to představuje zhruba 1250 voucherů. "Už máme přednotifikační souhlas, takže každým dnem přijde notifikační souhlas," řekla LN Dostálová. Pak se podle ní navýší limit u jedněch lázní na 800.000 eur, což znamená zhruba 5200 voucherů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 31°C

Celá předpověď