Potyčku poslance Volného poslala policie k projednání přestupku

foto Nezařazený poslanec Lubomír Volný (vlevo) se přetahuje o mikrofon s dalšími poslanci při jednání Poslanecké sněmovny 21. ledna 2021 v Praze. K potyčce došlo poté, co předsedající Tomáš Hanzel (sedící) vypnul Volnému mikrofon.

Praha - Lednovou potyčku nezařazeného poslance Lubomíra Volného ve Sněmovně předala policie k přestupkovému řízení. Na dotaz ČTK to uvedl šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Incident, který se stal na plénu dolní komory, prověřovali policisté pro podezření z trestného činu výtržnictví.

"Policejní orgán věc opatřením ze dne 18. 2. 2021 odevzdal Úřadu městské části Praha 1 k projednání přestupku. Dozorová státní zástupkyně postup policejního orgánu dne 19. 2. 2021 na podkladě spisového materiálu přezkoumala a tento postup akceptovala," sdělil Lelek. ČTK to potvrdil mluvčí Prahy 1 Petr Bidlo. "Přestupek dnes od Policie ČR dorazil na odbor občansko-správních agend Prahy 1 a je nyní v šetření," uvedl.

Konflikt se stal v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který neměl roušku, označil ČSSD za "zkorumpovanou politickou partaj" a její členy za zbabělce a pokrytce. Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit a na pomoc mu přišlo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu policejní ochranné služby opustil.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor Volnému minulý týden za incident uložil pokutu ve výši měsíčního poslaneckého platu, tedy zhruba 90.800 korun. Jde o nejvyšší možný postih. Volný avizoval, že se proti pokutě odvolá k celé Sněmovně. Tvrdí, že výbor mu neumožnil řádný proces, v němž by se mohl obhájit.

Volný a další nezařazený poslanec Marian Bojko odmítají ve Sněmovně nosit roušky kvůli tomu, že jsou "symbolem nastupujícího nového světového řádu a globálního ekonomického resetu". Ve sněmovních budovách je přitom nošení roušek nebo obdobné ochrany dýchacích cest kvůli epidemii covidu-19 povinné. Členové vedení dolní komory a předsedové všech poslaneckých klubů označili chování Volného a Bojka za nepřípustné a bezohledné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď