Podmínky v průmyslu se nadále zlepšují, index ale mírně klesl

foto Výrobní linka v automobilce - ilustrační foto.

Praha - Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v únoru nadále zlepšovaly, i když index PMI mírně klesl z lednových 57 bodů na 56,5 bodu v únoru. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru. IHS Markit upozornila, že v únoru se zhoršily výkony prodejů kvůli podstatnému narušení dodavatelských řetězců.

Naopak index podpořil další růst objemu výroby i nových zakázek. Firmy v průzkumu také hlásily nadále silnou poptávku, a to i přes pokračující pandemii. Restrikce ovšem podle průzkumu ztěžovaly podmínky u zahraničních klientů a tempo růstu exportních zakázek tak zpomalilo. Zároveň problémy s dodávkami způsobily zvýšení cen, přičemž vstupní náklady vzrostly nejprudším tempem od března 2011.

"Podle českých výrobců se zdraví zpracovatelského sektoru v únoru dál výrazně zlepšovalo. Pozitivnějším výsledkem bylo to, že zvýšení tlaku na kapacity po dalším měsíčním nárůstu nových zakázek vedlo k největším náborům za bezmála tři roky," uvedla ekonomka společnosti IHS Markit Sian Jones.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď