Podíl uhlí na výrobě energie rostl méně, než se očekávalo, tvrdí analytici

foto Uhelná elektrárna v Německu, v pozadí vrtule na výrobu energie z větru. Ilustrační foto.

Brusel - Podíl uhlí na výrobě elektrické energie sice vloni vzrostl, ale méně než se dalo očekávat. Na uhelné elektrárny připadalo v loňském roce 16 procent vyrobené elektřiny v Evropské unii, uvedla agentura Reuters s odkazem na analýzu organizace Ember. To byl nejvyšší podíl uhlí od roku 2018. Emise oxidu uhličitého z výroby elektrické energie se tak loni meziročně zvýšily o čtyři procenta.

Podle organizace Ember návrat k využívání uhlí v energetice v loňském roku "mohl být výrazně horší". Využití uhlí tolik nerostlo kvůli větší produkci solárních a větrných elektráren a také kvůli nižší poptávce po elektřině, kterou způsobily teplejší počasí i energetické úspory. Podle zprávy bylo využití výroby 26 uhelných elektráren, které zůstaly mimořádně v provozu, nízké a představovalo v průměru 18 procent jejich kapacity.

Podíl uhlí na výrobě elektřiny se meziročně zvýšil z 14,5 na bezmála 16 procent. Větší podíl měl tedy plyn, jehož váha i v loňském roce mírně vzrostla na 20 procent, nebo solární a větrné zdroje s 22 procenty.

Meziročně klesla o pět procentních bodů váha vodních a jaderných elektráren, které spolu tvořily 32 procent výroby elektřiny. Mohou za to odstávky jaderných elektráren ve Francii i nadměrné sucho v řadě evropských zemích, které snížilo produkci vodních elektráren.

Velmi silný propad poptávky po elektřině zaznamenaly unijní země v posledním čtvrtletí loňského roku s meziročním poklesem o 7,9 procenta. To autoři zprávy srovnávají s druhým kvartálem roku 2020, kdy v mnoha zemích panovala přísná pandemická opatření a poptávka po elektřině se tehdy propadla o zhruba deset procent.

Podle šéfa organizace Ember Davea Jonese se Evropa v loňské roce, který poznamenaly mimo jiné problémy s dodávkami plynu z Ruska, dokázala vyrovnat s hlubokou energetickou krizí. "Tlaky v roce 2020 způsobily menší vzedmutí v energetickém využití uhlí a velkou vlnu podpory obnovitelným zdrojům. Jakékoliv obavy z návratu uhlí jsou nyní mrtvé," domnívá se Jones, jehož organizace očekává letos růst podílu solárních a větrných zdrojů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je úterý 28. března 2023

Očekáváme v 15:00 6°C

Celá předpověď