Podíl Prokopa na činnosti Berdychova gangu projedná znovu soud

foto Justiční stráž odvádí Jaromíra Prokopa (vlevo) 8. června 2021 po jednání o vazbě u Krajského soudu v Praze. Muž byl jako uprchlý odsouzen s takzvaným Berdychovým gangem ke 13,5 roku vězení, Spojené státy ho v květnu 2021 vydaly do Česka.

Praha - Kauza Jaromíra Prokopa, který byl v nepřítomnosti odsouzen společně s tzv. Berdychovým gangem ke 13,5 roku vězení, se bude projednávat v novém hlavním líčení. Prokop o to dnes požádal u středočeského krajského soudu. Novinářům to řekl soudce Jiří Wažik. Prokopa vydaly minulý měsíc do Česka Spojené státy, kde se skrýval.

Šestapadesátiletého Prokopa, který se trestnímu stíhání vyhýbal 15 let, přivedla k soudu eskorta. Před čekajícími zástupci médií skrýval tvář za písemnými poznámkami, které si přinesl. Na otázky novinářů neodpovídal.

"V řízení proti uprchlému má odsouzený právo podat si žádost o zrušení rozsudku, což odsouzený Jaromír Prokop využil. Žádost podal a rozsudky byly dnešním rozhodnutím soudu zrušeny - samozřejmě v těch částech, které se týkají Jaromíra Prokopa," vysvětlil Wažik.

Člověk odsouzený v nepřítomnosti může podat návrh na zrušení pravomocného odsuzujícího rozsudku do osmi dní od doručení rozsudku. Prokop vznesl žádost včas, a soud tak neměl jinou možnost než mu vyhovět. Ke skutkům popsaným v obžalobě se Prokop podle soudce nevyjádřil, chce to udělat až v hlavním líčení.

Soudní senát dnes zároveň rozhodl o tom, že Prokop počká na hlavní líčení ve vazební cele. „Soud poměrně logicky shledal v jeho případě důvody útěkové vazby,“ konstatoval Wažik.

Státní zástupce Martin Suska po jednání uvedl, že další dva vazební důvody - tedy pokračování v trestné činnosti a ovlivňování svědků - naplněny nebyly. „Dnes jde o generačně jiného člověka. Obava z opakování trestné činnosti tak nebyla tolik urgentní. Osobní vazby, které měl v tuzemsku, jsou přerušeny," řekl. "Obava z toho, že by působil na dosud nevyslechnuté svědky nebo jinak mařil trestní řízení, také není naléhavá, protože dokazování v určitém rozsahu již proběhlo a pořízené protokoly se nestávají nicotnými,“ doplnil.

Termíny hlavního líčení zatím soudce stanovil na 27. července až 4. srpna. „Odsouzený má možnost také požádat o to, aby se dokazování opakovalo v určitém rozsahu. Požádal, aby byli vyslechnuti všichni spoluodsouzení v této věci – týká se to (Davida) Berdycha, (Radka) Trumpeše, (Josefa) Korbely a (Michala) Puchara,“ sdělil soudce. Berdych, Trumpeš, Puchar a Korbela se poznali v pražském erotickém podniku Discoland Sylvie, kde pracovali.

Prokop, kterého policie dopadla loni v dubnu v okolí Seattlu, nemůže v novém procesu dostat přísnější trest než ve zrušeném rozsudku. Původně čelil obžalobě i z vraždy, středočeský krajský soud však v říjnu 1996 tento skutek vyhodnotil jako loupež s usmrcením a odvolací vrchní soud později stanovil, že na usmrcení se Prokop nepodílel.

„Nyní projednávaná věc je specifická tím, že je tam velký časový odstup od doby, kdy bylo trestní řízení vedeno a skončeno, i od doby, kdy mělo dojít ke spáchání projednávaných skutků,“ podotkl k případu Suska.

Gang pojmenovaný po Davidu Berdychovi měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Kauza bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina údajně trestnou činností získala přes 100 milionů korun. Všichni ostatní potrestaní členové skupiny už jsou nyní na svobodě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 23. června 2021

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď