Na Domažlicku vjel vlak na trať přes zákaz, při srážce tři mrtví

foto U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se 4. srpna 2021 kolem osmé ráno srazily dva vlaky.

Domažlice - U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se dnes kolem osmé ráno srazily dva osobní vlaky. Jedním z nich byl expres z Mnichova, v němž cestovali také cizinci. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun. Kriminalisté zahájí úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Odpoledne začalo odklízení poškozených vagonů, provoz na trati by mohl být obnoven podle odhadů v pátek večer.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění, většina zraněných je v plzeňské fakultní a v domažlické nemocnici, dva přepravili záchranáři do Prahy. Desítky lidí utrpěly lehčí zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli.

Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další jsou v nemocnici v Domažlicích. "Z Německa přijelo deset sanitek a odvezli si do Německa deset osob hovořících německy. Šlo o středně těžká a spíše lehčí zranění (jsou zahrnuty v celkovém počtu 67)," uvedla mluvčí záchranné služby Svobodová.

Na místo dorazil ministr Havlíček. Na twitteru napsal, že vlak Západní expres projel návěstidlo v poloze Stůj ve výhybně Radonice na Domažlicku a srazil se s osobním vlakem. Havárie se stala na jednokolejném úseku, před kterým se vlaky měly minout. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala škody přesáhnou 100 milionů korun. Na místě pracovalo pět inspektorů, včetně generálního inspektora. "Expres z Mnichova měl ve výhybně Radonice zastavit, což se nestalo. Důvody jsou předmětem šetření," uvedl.

Video: Po srážce vlaků u Domažlic jsou tři mrtví
04.08.2021, 15:00, autor: ČTK/Václav Chaloukpa, zdroj: ČTK/Video

Pozdě odpoledne vyšetřování na místě skončilo a začaly odklízecí práce, které potrvají přes noc i během čtvrtka, řekl večer ČTK mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Méně poškozené vagony už se podařilo odtáhnout. Na místo nehody je třeba ještě dopravit velký pozemní jeřáb, který bude zvedat lokomotivu z náspu. Jeřáb na nehodovém vlaku by to podle správců železnic nezvládl. Těžká technika má dorazit zhruba hodinu po půlnoci, řekl v České televizi starosta obce Milavče Vojtěch Weber.

Teprve poté, co trať uvolní, může Správa železnic zjistit míru poškození a zahájit opravu. Zatím předpokládá, že vlaky by se mohly na mezinárodní trať Praha - Plzeň - Mnichov vrátit v pátek kolem 18:00.

Video: Hasiči zveřejnili video ze zásahu u srážky vlaků na Domažlicku
04.08.2021, 20:00, autor: ČTK/Václav Chaloukpa, zdroj: ČTK/Video

České dráhy (ČD), jejichž dva zaměstnanci zemřeli a tři byli zraněni, spolupracují s vyšetřovateli a vedou vlastní šetření. "Poskytneme pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme přijali potřebná rozhodnutí," uvedl generální ředitel Ivan Bednárik. Odškodnění i náhradu hmotných škod jsou připraveny vyplatit co nejrychleji. "Prosíme všechny přímé účastníky události a rodinné příslušníky obětí, aby nás kontaktovali na e-mailu: odskodneni@cd.cz. Aktivní je také krizová linka 800 100 064, na níž jsou psychologové," uvedl dopravce. Hasiči zřídili informační linku na čísle 950 330 330 pro lidi postižené touto mimořádnou událostí.

Německý expres patří soukromému dopravci Die Länderbahn, který spadá pod firmu Netinera, dceřinou společnost italské Ferrovie dello Stato Italiane. V tiskovém prohlášení dopravce uvedl, že odpovídá za provoz vlaků Alex jen na německém území a že jízdu z pohraniční stanice Furth im Wald už mají na starosti České dráhy. Spoje, které teď míří z Německa do Prahy, končí ve stanici Furth im Wald, odkud ČD organizují náhradní dopravu.

Trať z Plzně do Mnichova je zatím stále brána jako regionální, SŽ připravuje její rozšíření na dvě koleje, elektrifikaci a moderní elektrický zabezpečovací systém z Plzně do Domažlic. "Dvojkolejku" chystají také v Bavorsku od hranic ke Schwandorfu.

Nehody na české železnici si od minulého léta vyžádaly několik obětí a desítky zraněných. Po čelní srážce dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku loni 7. července zahynuli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno, jednu oběť a 35 zraněných měla nehoda z loňského 14. července na kraji Českého Brodu, kde osobní vlak narazil do stojícího nákladního expresu, a srážka osobního vlaku jedoucího loni 9. září z Klatov do Domažlic s diagnostickou soupravou tvořenou lokomotivou a měřicím vozem si vyžádala 19 zraněných.

Video: Hasiči pokračují v likvidaci následků srážky vlaků u Milavče
04.08.2021, 20:00, autor: ČTK/Václav Chaloukpa, zdroj: ČTK/Video

Provoz na trati, kde se dnes vlaky srazily, dálkově řídí dispečer. Trať je vybavená návěstidly a reléovým zabezpečovacím zařízením, uvedla Správa železnic. Nejvyšším zabezpečovacím zařízením na tuzemských tratích je systém ETCS, který automaticky zastaví vlak na dálku. Jím je nyní v zemi vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových 9000 kilometrů železnic.

Podle ministerstva dopravy chce stát v následujících 20 letech na další zabezpečení tratí dát přes 100 miliard korun, většina by měla směřovat právě na instalaci systému. Havlíček novinářům na místě nehody řekl, že ani při sebelepším zabezpečení není možné vyloučit selhání lidského faktoru. Podle mluvčího Federace strojvůdců Libora Poláčka se mohlo stát cokoliv, strojvůdce třeba mohl mít zdravotní indispozici nebo mu pracovně mohl volat dispečer.

Dopravu v úseku mezi Domažlicemi a Staňkovem po nehodě zajišťují autobusy. Dráhy také spustily pro postižené psychologickou linku. "Naše společnost poskytne pozůstalým a zraněným veškerou pomoc a odškodnění. Už jsme v tomto směru přijali potřebná rozhodnutí," uvedl generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 30. června 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď