Po bouřkách na jižní Moravě je určeno k demolici 157 domů

foto Hasičský vůz projiždí kolem trosek domů 30. června 2021 v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Obcí se 24. června prohnalo tornádo.

Podivín (Břeclavsko) - Po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku je k demolici momentálně určeno 157 domů, řekl dnes novinářům po jednání krajského krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale stále není konečné, protože se zatím nepodařilo projít všechny zasažené domy. Bouře jich poničily kolem 1200. Demolice řízená hasiči by měla začít příští týden, někteří lidé ale už dřív domy začali bourat na základě vlastního rozhodnutí.

Bouřky nejvíce zasáhly Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice, Lužice a Hodonín. V místě pomáhá přes 1000 hasičů, stovky policistů, jsou tam stovky vozidel těžké techniky a dnes přijíždí na pomoc i 39 kusů armádní těžké techniky. Podle Grolicha v místech působí i 80 psychologů, kteří nabízejí pomoc lidem zasaženým katastrofou. Ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán uvedl, že je odklizená zhruba polovina odpadu a suti z obcí, který se soustřeďuje na 11 skládkách, postupně ale bude snaha převézt je na tři, a to do Hodonína, Mikulčic a na pole mezi Hrušky a Moravskou Novou Ves.

Bouřky s velkými kroupami a tornádem o rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko minulý týden ve čtvrtek večer a od té doby se lidé potýkají s následky. Kromě poničených domů, aut a stromů si bouře vyžádala šest obětí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 7:00 11°C

Celá předpověď