Pivní festival Oktoberfest se letos uskuteční, dva roky kvůli covidu nebyl

foto Ilustrační foto - Pivní festival Oktoberfest v Mnichově.

Berlín - Mnichovský pivní festival Oktoberfest se letos po dvouleté přestávce vynucené pandemií nemoci covid-19 uskuteční, a to bez jakýchkoli omezení. Dnes to oznámil primátor bavorské metropole Dieter Reiter, který ale upozornil, že v případě zhoršené epidemické situace může být akce kdykoli zrušena. Mnichovský svátek piva je jedním z největších svého druhu na světě.

"Nebylo to snadné rozhodnutí," řekl Reiter, který zmínil nejen pokračující pandemii, ale také válku na Ukrajině. Kyjev, který čelí ruskému ostřelování, je navíc partnerským městem bavorské metropole.

Reiter vysvětlil, že rozhodování radnice mělo dvě roviny, a to politickou a epidemickou. Z politických důvodů souvisejících s ruskou invazí primátor třetí odřeknutí festivalu odmítl, proto se hlavní tíha rozhodování soustředila na infekční situaci.

"Třikrát jsem o tom mluvil se spolkovým ministrem zdravotnictví Karlem Lauterbachem," řekl primátor. Poznamenal, že neexistuje žádná zákonná možnost vstup na slavnost podmínit testy na koronavirus, případně účast omezit jen na očkované proti covidu. Rozhodl se proto akci uspořádat, a to bez podmínek.

Festival Oktoberfest na Tereziánské louce v Mnichově se bude letos konat od 17. září do 3. října. Akci každoročně navštíví několik milionů lidí a vypije se při ní přes sedm milionů piv. Pro bavorské hospodářství má Oktoberfest přínos kolem 1,2 miliardy eur (29,5 miliardy Kč).

Počátek pivních slavností, které se postupně proměnily v obří komerční podnik, spadá do října 1810, kdy po své svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost (Oktoberfest). Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září.

Loňský a předloňský rok nebyly v historii prvními, kdy byl Oktoberfest zrušen kvůli epidemii. Předtím to ale bylo v roce 1873, kdy se tak stalo kvůli choleře. Na louce se nepopíjelo ani za obou světových válek. V letech 1946 až 1948 se festival konal v malém jako podzimní slavnost, od roku 1949 pak už nepřetržitě jako Oktoberfest.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 15. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď