Piráti, PS a Spojené síly v Praze ukončili první kolo jednání

foto Lídr Pirátů Zdeněk Hřib (uprostřed), lídr Prahy Sobě Jan Čižinský (vpravo) a lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil vystoupili 15. října 2018 v Praze na tiskové konferenci po prvním kole vyjednávání o možné koalici na pražském magistrátu.

Praha - Piráti, Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu ukončili první kolo vyjednávání o koalici. Programové prohlášení rady bude hotovo do konce tohoto týdne. Personáliemi se strany zatím nezabývaly. Novinářům to dnes řekli lídři všech tří uskupení. Strany se již shodly na rozvoji digitalizace města, investicích do infrastruktury a školství nebo na vzniku pozice protikorupčního ombudsmana. Liší se v některých názorech například v oblasti kultury či bydlení. S ODS ani ANO, které se dostaly do zastupitelstva, strany nyní jednat nebudou.

"Jednání probíhala ve velmi konstruktivním duchu a ve většině bodů jsme dosáhli jednoznačné shody. Zůstává samozřejmě určité množství záležitostí, na kterých není úplná shoda. Jsou to zejména formulační záležitosti a ty budou vyřešeny ve druhém kole," řekl lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Živé video z TK Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu:

Za nejdůležitější považuje shodu, že město rozšíří digitální služby pro obyvatele, kdy vznikne portál, přes který si lidé zařídí vše potřebné. Strany se shodly na hloubkovém auditu hospodaření magistrátu. Praha bude také sázet víc stromů, které ochladí město, a změní hospodaření s vodou.

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský (PS) řekl, že v potenciální koalici panuje shoda v tom, že město zvýší objem financí pro městské části a dá jednu miliardu korun na platy učitelů a nepedagogických pracovníků. "Abychom odstranili problémy, kterým pražské školství čelí, naším cílovým stavem je, aby žádné dítě nevyrůstalo v nevhodném prostředí," řekl.

Programové prohlášení nové rady má být velmi podrobné. "Chceme-li se chovat jinak než dosavadní rada, pak musíme mít podrobný itinerář toho, co budeme celé čtyři roky dělat," řekl lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil. Jeho strana chce více investovat do městského majetku, například do opravy mostů.

Programové prohlášení má být hotovo do konce tohoto týdne. Teprve poté se začnou strany zabývat personálním obsazením městské rady včetně postu primátora. "K tomu se dostaneme nejdřív příští týden," řekl Hřib. Kdo bude primátor, tak zatím není jasné. Lídři stran řekli, že pro ně je primární program a personální požadavky nemohou vznikající koalici ohrozit.

Pražská ODS v minulém týdnu prohlásila, že osloví všechny strany, které se dostaly do zastupitelstva, a bude s nimi chtít jednat. Piráti, PS i Spojené síly pro Prahu to odmítají. "Ve chvíli, kdy ODS nenabízí konkrétní koaliční projekt, pak není důvod pokračovat s ODS v jednání," řekl Pospíšil.

Volby v Praze vyhrála ODS, v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst se ziskem 17,87 procenta hlasů. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď