Pavlína Žáková: Další růst české ekonomiky musí táhnout inovace

foto

Zastoupení Evropské komise si připomene 15. výročí vstupu České republiky do EU konferencí s názvem „15 let v EU – příběh české ekonomiky”. Konat se bude 29. dubna v Evropském domě v Praze, tedy dva před samotným výročím.

„Na konferenci vystoupí osobnosti, které byly v květnu 2004 přímo u toho. Jmenujme prvního českého eurokomisaře Pavla Teličku nebo tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu,” říká ekonomická expertka Zastoupení EK Pavlína Žáková. Prostor dostanou také podnikatelé, jejichž zkušenosti po přistoupení mají představovat „příběhy úspěchů,” obsažené v názvu konference.

V odpoledním panelu pak vystoupí ekonomičtí analytici z tuzemska i zahraničí. „Poslední studie ukazují, že tempo, kterým se přibližují země střední a východní Evropy k vyspělejšímu Západu, odpovídá stupni jejich ekonomického vývoje. Tyto studie předpokládají, že za 20 let by měla ekonomika urazit polovinu cesty k těm vyspělejším ekonomikám, a to se české ekonomice a jejím sousedům povedlo,” konstatuje Žáková.

Předpokladem dalšího úspěchu je, aby tahouna dosavadního růstu, jímž byly investice, vystřídaly inovace. „Místo toho, abychom přejímali nové technologie ze zahraničí a snažili se je co nejlépe uplatňovat, bychom se i my měli stát tvůrci a exportéry těchto nových technologií,” zdůrazňuje Pavlína Žáková.

Konferenci „15 let v EU - příběh české ekonomiky” bude přenášet ČTK v servisu Protext Video, přenos bude k vidění od 9:30 do 15 hodin na webu www.ceskenoviny.cz a www.15let.eu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 27. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď