Pavel vyhrál doma i na chalupě, Babiš prohrál doma, ale vyhrál v Olbramovicích

foto Lidé se radují z vítězství Petra Pavla v druhém kole prezidentských voleb, 28. ledna 2023, Černouček, Litoměřicko.

Praha - Nově zvolený prezident Petr Pavel zvítězil v druhém kole volby hlavy státu jak v Černoučku na Litoměřicku, kde bydlí, tak i v České Čermné na Náchodsku, kam jezdí na chalupu. Jeho protikandidát Andrej Babiš doma v Průhonicích u Prahy prohrál. Vyhrál naopak v Olbramovicích, kde sídlí farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, který dříve vlastnil.

V Babišově bydlišti Průhonicích v těsném sousedství hlavního města získal získal Pavel 71,6 procenta hlasů. Ve svém bydlišti v Černoučku získal Pavel 91 procent hlasů, zatímco Babiš jen devět. Babiš naproti tomu uspěl v Olbramovicích, kde získal 50,66 procenta, zatímco druhý Pavel získal 49,34 procenta. Babiš vyhrál také v Plané na Tachovsku, kde se narodil Petr Pavel. Získal tam 59,1 procenta. Naproti tomu v Babišově rodišti, v Bratislavě, dali podle informací českého velvyslanectví voliči přednost naopak Pavlovi. Nový prezident ČR tam získal 637 z 720 platných hlasů.

V Lánech na Kladensku, kde je letní sídlo hlavy státu a kde často pobývá nynější prezident Miloš Zeman, získal Pavel 67 procent hlasů.

Pavel ve finále voleb nejvíce bodoval v Malé Úpě, Babiš v Zadní Stříteži

Hospoda v Černoučku na Litoměřicku, kde má nově zvolený prezident Petr Pavel trvalé bydliště, propukla po oznámení výsledků prezidentských voleb v jásot. Lidé tleskali, objímali se. V sále rozvinuli transparent s nápisem: Po bitvě je generál prezident. Ve vítězství svého souseda obyvatelé věřili. Někteří se zapojili i do kampaně nebo vyzdobili obec různými hesly jako: Generál je náš, ale rádi ho na Hrad půjčíme.

Před velkoplošnou obrazovkou stálo při vyhlašování výsledků několik desítek lidí, kteří dlouho aplaudovali Petru Pavlovi. Pavel žije v malé obci pod Řípem několik let. Lidé ho vnímají jako přátelského souseda. Hospodu mimořádně o několik hodin dřív otevřeli v Černoučku už před dvěma týdny. "Čekali jsme na výsledky v hospůdce, dneska už jsme vytopili i sál," řekl ČTK Zdeněk Karhan, místní hasič a místostarosta obce, který od počátku dnešního sčítání věřil ve vítězství Pavla.

Do obce podle místních Pavel zapadl. "Chodil na pivko, zastavil se, pohodový člověk," řekl ČTK Martin v tričku s nápisem generál. "Já znám pana Pavla z doby, kdy byl náčelníkem generálního štábu. My jsme spolupracovali na různých pietních akcích, měla jsem na starosti válečné veterány. Ale tady kdykoliv se potkáme, tak se bavíme pouze o psech," řekla ČTK Jana Vrzalová. "Poznala jsem ho jako férového chlapa, osobně mě oslovuje i jeho heslo klid a řád. Je to velice inteligentní člověk, přátelský, umí jednat s rozvahou. Jsem přesvědčena, že vrátí na Pražský hrad důstojnost a noblesu, to, co tam momentálně chybí," dodala.

V Černoučku hlasovalo ve druhém kole 89,68 procenta voličů. Celkem 90,97 procenta (252 hlasů) získal Pavel, 9,02 (25 hlasů) Andrej Babiš. Místní i lidé z okolních obcí se sjížděli do Černoučku po poledni. Po uzavření volebních místností už sledovali obrazovku v sále. "Mám zvýšený tlak, buší mi srdce, ale pevně věřím, že to dopadne," řekl Miroslav Štembera. "Kdyby ne, tak bych uvažoval o emigraci," řekl ČTK. Mezi fanoušky byly i děti.

"Péťo, máme přání jediné, ať tě Hrad nemine," pověsili sousedé transparent u domu Pavla. Jeho manželka Eva je zastupitelkou obce. Starostka Lucie Kavánová (SNK Černouček 2022) se musela při volbách mimo jiné připravit na velký zájem médií. Malá volební místnost se v druhém kole přestěhovala do většího prostoru, nově bylo vymalováno, obec nechala ušít i závěsy. "Hodně pomohli hasiči," řekla. S místními se Pavel s manželkou sešli ve hospodě v pátek poté, co vhodili hlas do volební urny. Pavel se ochotně se všemi fotili.

Volební on-line přenos:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď