Pavel: Česko může pomoci při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici

foto Na náměstí v centru Banské Štiavnice na středním Slovensku vypukl 18. března 2023 rozsáhlý požár, který poškodil sedm historických budov, než se situaci podařilo stabilizovat. 

Praha - Česko může pomoci především při obnově budov po požáru v Banské Štiavnici, uvedl na dnešní tiskové konferenci prezident Petr Pavel. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) dnes nabídl při telefonickém jednání pomoc slovenské ministryni kultury Natálii Milanové, v příštích dnech podle něj na Slovensko pojede generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Finanční dar slovenskému městu plánuje pražský magistrát.

Požár v sobotu poničil historické budovy v centru středoslovenského města, nikdo nezemřel ani nebyl zraněn. Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek Pavel nabídl v neděli v telefonátu se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Českému prezidentovi sdělila, že se téměř všechny umělecké předměty podařilo zachránit a nebyly poškozeny. "Vidím možnost spolupráce při obnově budov, které samy o sobě představují historické památky, především historických krovů," uvedl Pavel.

"Vyjádřil jsem paní ministryni účast a nabídl možnosti pomoci. Z naší strany můžeme poskytnout kapacity a odbornost kolegů z Národního památkového ústavu a Národního muzea. Budeme hledat konkrétní možnosti podle potřeb slovenské strany," uvedl dnes Baxa v tiskové zprávě. "Paní ministryně nabídku velmi přivítala, v následujících dnech se bude přesně definovat její konkrétní náplň. Na Slovensko v nejbližších dnech z mého pokynu osobně zamíří generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš, aby byla pomoc co nejlépe zacílena," doplnil ministr.

Národní muzeum má například odborníky na mineralogické sbírky, kteří by mohli pomoci se zachováním poškozené unikátní mineralogická sbírky slovenského hornického muzea, které bylo požárem zasaženo. Požár zasáhl osm historických objektů, předběžné odhady škod jsou miliony eur.

Národní muzeum má zkušenosti s pomocí při záchraně válkou ohrožovaného kulturního dědictví například v Afghánistánu či Sýrii, kam posílalo odborníky a pomáhalo třeba také školit tamní muzejníky v Česku. Loni dvakrát poslalo pomoc válkou zasažené Ukrajině, kde trpí mimo jiné také kulturní dědictví.

Finanční dar deset milionů korun plánuje na rekonstrukci poškozených budov na Slovensko poslat pražský magistrát. Dnes to po jednání městských radních řekl předseda kulturního výboru zastupitelstva Jan Wolf (KDU-ČSL). Radní se podle něj předběžně dohodli, s konečnou platností by měli dar schvalovat na svém příštím jednání.

Po požáru nebude nutné žádnou z budov zbourat

Žádnou z budov v historickém centru Banské Štiavnice na středním Slovensku, které o víkendu poškodil rozsáhlý požár, nebude třeba zbourat, na všech dotčených objektech je ale nutné asanovat dřevěné stropy a krovy, informovalo město po obhlídce statikem. Ministr životního prostředí Ján Budaj novinářům řekl, že během dneška hasiči na místě ještě našli několik skrytých ohnisek.

Při větrném počasí hrozí, že z poškozených budov budou padat části střech, komínů nebo stěn. Město uvedlo, že po hašení požáru jsou stavby vlhké a bude potřeba je urychleně vysušit a stavby provizorně zakrýt.

Oheň podle slovenských hasičů zasáhl celkově sedm budov v tomto desetitisícovém městě, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Město, které proslavila těžba drahých kovů, je oblíbeným cílem turistů.

Požár vypukl v sobotu dopoledne. Podle dostupných informací oheň nejprve zasáhl budovu, kterou často navštěvovaly zamilované páry. Plameny se pak při silném větru rozšířily na další budovy. Policie o víkendu uvedla, že pravděpodobnou příčinou požáru byl zkrat na elektrickém vedení.

Největší škody požár způsobil na budově, ve které je umístěna mineralogická expozice státního slovenského hornického muzea. Z Budajova vyjádření také vyplynulo, že tato stavba pojištěna nebyla a že stát hodlá vzniklou škodu vymáhat od původce požáru. Požár podle ministra nepoškodil sbírkové předměty muzea.

Dosavadní prostory musí opustit základní umělecká škola, kterou navštěvovalo zhruba 400 žáků. Škola se přestěhuje do nevyužívané budovy, kterou městu půjčil Budajův úřad.

"Dělají se všechna opatření, abychom následky ničivého požáru v co nejkratší době odstranili. Bez pomoci státního rozpočtu se to nepodaří," řekla novinářům primátorka města Nadežda Babiaková. Vyslovila se pro urychlené zahájení oprav poškozených budov.

Podle Babiakové ochotu finančně pomoci městu vyjádřilo několika zemí a také samospráva ze zahraničí. Město doufá, že EU a UNESCO zase poskytne odbornou pomoc. Výše způsobených škod v souvislosti s požárem zatím není známá.

Slovenský premiér Eduard Heger už o víkendu přislíbil městu pomoc vlády při obnově kulturních památek. Česko zase nabídlo odborné kapacity pro rekonstrukci a restaurování poškozených budov. Mluvčí Národního muzea Kristýna Kvapilová dnes ČTK řekla, že s případnou nabídkou pomoci muzeum čeká na konkrétní požadavky od slovenských kolegů, které by mohly přijít koncem týdne.

Ve veřejné sbírce na pomoc Banské Štiavnici po požáru se do dnešního odpoledne vybralo přes 70.000 eur (1,68 milionu korun).

Požár v Banské Štiavnici není první svého druhu, který v zemi poškodil historické budovy. V roce 2012 oheň poničil hrad Krásná Hôrka na východě země. Úřady následně připravily komplexní obnovu této národní kulturní památky, jejíž cílem není pouze náprava vzniklých škod. Práce tam dosud nebyly dokončeny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je středa 31. května 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď