Patriot II 4x4 – novinka ze Šternberka na podvozku Tatra

foto Pancéřovaný vůz Patriot II 4x4.

Česká společnost Excalibur Army předvede na Dnech NATO 2019 nové střední univerzální pancéřované vozidlo Patriot II postavené na unikátním podvozku české automobilky Tatra Trucks. Premiéru si stroj odbyl na veletrhu IDET 2019, česká veřejnost si jej mohla prohlédnout zblízka i na akci Bahna 2019.

Fotogalerie

Nejnovější české obrněné vozidlo Patriot II vzbudilo pozornost u účastníků 6. ročníku Fóra velitelů pozemních sil v Evropě, které se konalo v polovině září v Praze. V areálu Břevnovského kláštera jej firma Excalibur Army představila společně s dalšími výrobky společností holdingu Czechoslovak Group a ostatních partnerských firem Fóra. Patriot II nebude chybět ani na nadcházejících Dnech NATO na mošnovském letišti.

Na letošním veletrhu IDET získal Patriot II 4x4 ocenění Zlatý IDET, a to díky unikátní konstrukci i výkonům. Patriot druhé generace je, stejně jako jeho předchůdce Patriot 4x4, vozidlo modulární koncepce, ale nově spadá do kategorie vozidel o váze 13 až 17,5 tuny. Díky své univerzálnosti a modularitě je vhodný pro bojové nasazení, hlídkové mise či průzkumnou činnost. Představuje efektivní platformu pro velitelská, spojovací, komunikační, protichemická či zdravotnická vozidla, nebo jako nosič zbraňových systémů. Najde rovněž uplatnění u bezpečnostních sil a civilních složek, jako jsou například policie, hasiči, záchranáři, bezpečnostní služby a další. Konstrukce vozidla umožňuje instalaci věží s ručně ovládanými zbraněmi do ráže 14,5 milimetrů nebo dálkově řízených zbraňových stanic s kanony do ráže 20 milimetrů nebo granátomety. Vedle toho může být Patriot II vybaven řízenými střelami či minometem.

Stejně jako jeho předchůdce i Patriot II využívá podvozek Tatra s centrální nosnou rourou, výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami a pohonem všech kol. Výjimečné vlastnosti tatrováckého podvozku jsou podtrženy schopností vozu překonat vertikální překážky do výšky 0,5 metru, příkop do šířky 0,9 metru a také stoupavostí 45 stupňů. Brodivost bez přípravy dosahuje hodnoty 1,2 metru. Maximální technicky přípustná hmotnost se u novinky zvýšila na 17,5 tuny, Patriot II se oproti první generaci i zvětšil, délka činí 6250 milimetrů, prodloužil se zároveň i rozvor na 3650 milimetrů, šířka vozu je 2550 milimetrů a výška 2800 milimetrů. Díky těmto parametrům je Patriot II snadno přepravitelný transportními letadly i výsadkovými plavidly.

Nový vůz dostal výkonnější pohonné jednotky, což mu společně s podvozkem Tatra zaručuje vynikající jízdní vlastnosti v těžkém terénu i na zpevněných komunikacích. K dispozici je nyní motor Cummins ISL Euro 3 o výkonu 270 kW nebo vzduchem přímo chlazený motor Tatra T3C-928-90 Euro 3 o výkonu 300 kW. S nimi může Patriot II dosahovat maximální rychlosti až 110 kilometrů v hodině, v terénu pak 45 kilometrů v hodině. U Patriotu II se prodloužil i jízdní dosah, ten nyní činí 700 kilometrů oproti 500 km u předchůdce.

Patriot II je zabezpečen proti účinkům zbraní hromadného ničení speciální filtroventilací zahrnující i klimatizaci, takže vojákům není ani zima ve velkých mrazech, ani horko při tropických teplotách.

Změny doznala odolnost vozidla. Patriot II může disponovat balistickou ochranou úrovně 2 až 4, protiminová ochrana má úroveň 2a/2b až 3a/3b dle STANAG 4569. Nechybějí protivýbuchová sedadla v kabině, která má větší prostorem pro osádku. Podlaha kabiny je konstruována tak, aby co nejvíce utlumila případné následky výbuchu pod vozem. Patriot II je vybaven i automatickými hasicími systémy v kabině a motorovém prostoru.

Patriot II 4x4 – a new vehicle from Šternberk-based Excalibur Army built on a Tatra chassis

Czech firm Excalibur Army will present its new Patriot II 4×4 universal mid-weight protected mobility vehicle at the NATO Days (Dny NATO) 2019 event, built on a unique chassis by Czech automaker Tatra Trucks. The vehicle was first unveiled at the IDET 2019 trade fair, where it won the Gold IDET (Zlatý IDET) award. The Czech public was also able to inspect the vehicle up-close at the Bahna 2019 event.

Similarly to its predecessor, the Patriot 4X4, the second-generation Patriot is built around a modular concept. It is ideally suited for combat, patrol and reconnaissance. The vehicle offers an effective platform for command, connecting, communications, chemical protection, or as a medical vehicle or weapons systems carrier. It can also be utilised by security and civilian units.

Vehicle construction enables the mounting of a manually operated gun turret for weapons up to 14.5mm calibre, or for remotely controlled weapons stations with weapon mounts of up to 20mm calibre, or for grenade launchers. In addition, the Patriot II can be outfitted with mortars or missiles.

The vehicle utilises a Tatra chassis with a central backbone tube and independent swinging half-axles and four-wheel drive. The remarkable capabilities of the Tatra chassis are accentuated by the Patriot II’s ability to surmount vertical obstacles up to 0.5m in height, ditches up to 0.9m wide, and to climb gradients of up to 45 degrees.

The updated model offers more powerful drive units, which, in conjunction with the Tatra chassis, ensure excellent driving properties in difficult terrains as well as on reinforced roads. The Patriot II can be outfitted with a 270 kW-power Cummins ISL Euro 3 engine, or with a directly air-cooled 300 kW-power Tatra T3C-928-90 Euro 3 engine. These offer a maximum vehicle speed of 110 km/h.

The Patriot II is also outfitted with WMD protection systems, and the updated model has also been modified to improve overall resilience.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 17:00 29°C

Celá předpověď