Parlament schválil plány na naplnění plynových zásobníků před zimou

foto Zásobník plynu RWE, zemní plyn, kavernový zásobník, plynovod, vstupní objekt s čistící komorou - ilustrační foto

Cílem nových právních předpisů je urychlit doplnění strategických zásob plynu v Evropě před zimou. Unie tak chce zajistit dodávky energie v reakci na ruskou válku proti Ukrajině.

Nové nařízení, na kterém se již EP předběžně dohodl s ministry členských států, stanoví povinnou minimální úroveň plynu v zásobnících na 80 % do 1. listopadu 2022. Členské státy a provozovatelé by však měli usilovat o dosažení 85 %. V následujících letech se cíl zvýší na 90 %, aby byli Evropané chráněni před možnými výkyvy v dodávkách. Návrh usnesení vyzývá země EU k diverzifikaci zdroje dodávek plynu a ke zvýšení energetické účinnosti.

Podle nových pravidel se zařízení pro skladování plynu stanou kritickou infrastrukturou. Všichni provozovatelé zásobníků budou muset projít novou povinnou certifikací, aby se vyhnuli riziku vnějšího zásahu. Ti, kteří ji nezajistí, se budou muset vzdát vlastnictví nebo kontroly nad svými zásobníky plynu v EU.

Do srpna 2022 Evropská komise zveřejní pokyny, jak mohou členské státy společně nakupovat plyn. Takový nákup může dobrovolně spustit skupina dvou nebo více zemí.

„Nařízení je odpovědí na současnou situaci. Gazprom používá dodávky energie jako zbraň (...), takže máme svůj ochranný štít,“ uvedl Jerzy Buzek (EPP, PL), který předsedá vyjednávacímu týmu parlamentu. Díky tomuto nařízení „nikdo, kdo používá energii jako zbraň (...), nebude zodpovědný za naše skladovací kapacity. Můžeme rovněž formálně zahájit společný nákup zemního plynu v EU,“ dodal. 

„Země s velkými skladovacími kapacitami budou mít povinnost mít v nich alespoň 35 % své spotřeby. Země, které nemají skladovací kapacity, budou muset uzavřít dohody s ostatními členskými státy, aby pro ně uskladnily potřebné množství plynu. Jedná se o mechanismus solidarity, který je tímto nařízením motivován,“ řekl zpravodaj a předseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Cristian Buşoi (EPP, RO).

Videa s prohlášeními zpravodajů jsou k dispozici zde.

Nařízení bylo přijato ve čtvrtek 490 hlasy (47 bylo proti a 55 se zdrželo hlasování). V platnost vstoupí po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie, a to hned poté, co jej formálně přijme i Rada EU.

V reakci na ruskou válku proti Ukrajině komise přijala dne 23. března legislativní návrh o minimální úrovni plynu v zásobnících. Evropský parlament se dne 5. dubna vyslovil pro zrychlení schvalovacího postupu a o dva dny později návrh přijal. Na summitu ve Versailles požádali vedoucí představitelé EU, aby Unie podnikla kroky k dosažení energetické nezávislosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď