Otužilci dnes ve Vltavě bojovali s chladnou vodou i silným proudem

foto Memoriál Alfreda Nikodéma 2022. 76. ročník nejstarší otužilecké akce v České republice. 26. prosince 2022, Praha.

Praha - Tradiční vánoční plavání ve Vltavě si dnes na 76. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma na Slovanském ostrově v Praze dopřálo 350 milovníků otužování. Museli bojovat nejen s vodou o teplotě 4,9 stupně Celsia, ale také se silným proudem. Pořadatelé kvůli tomu změnili trasu. Za povzbuzování stovek přihlížejících diváků otužilci absolvovali tři tratě – měřenou soutěž na 750 metrů jako Memoriál Františka Venclovského a dvě tradiční kondiční tratě – 100 metrů jako Memoriál Štěpána Poláka a 300 metrů jako Memoriál Oldřicha Lišky.

Fotogalerie

"Máme tak velký proud, že jsme museli kvůli regulérnosti soutěže trať úplně změnit a místo dvou okruhů plaveme čtyři schované v tišině za Slovanským ostrovem. Je to vinou počasí. Před čtrnácti dny zejména na horách hodně nasněžilo a byl mráz, pak najednou přišla obleva a všechno ze Šumavy teče k nám do Prahy. Zároveň zapršelo a všechny přítoky jako Berounka a Sázava se v Praze seběhly," řekl ČTK ředitel soutěže a předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha Tomáš Prokop.

Dnes ve Vltavě naměřili 4,9 stupně Celsia při teplotě vzduchu 8,5 stupně Celsia. Teplé počasí nepřálo lidem, kteří usilují o otužilecké výkonnostní stupně. Ty je možné získat ve vodě o teplotě do čtyř stupňů Celsia.

Na soutěžní 750 metrů dlouhé trati zvítězila podeváté mezi ženami Lenka Štěrbová. Mezi muži byl nejrychlejší Rostislav Vítek. Nejstaršími plavci byli Milena Holubcová, Iva Klásková a Jiří Hájek, všichni ročník 1947, nejmladšími přihlášenými účastníky byli shodně dvanáctiletí Eliška Racková a Tomáš Augustin z Mostu, Daniel Dolín z Prahy a Jáchym Vido z Dolních Břežan.

Mezi účastníky tradiční akce byli i letošní přemožitelé kanálu La Manche Pavlína Procházková a Michal Brauner, dřívější přemožitelé La Jakub Valníček, Radek Táborský, Aleš Rucký či rakouský plavec Josef Köberl. Dorazila také rodinná sestava letošní české štafety přes kanál La Manche – sedmapadesátiletá matka Pavlína Procházková s dcerami Zuzanou Procházkovou, Janou Procházkovou a Kateřinou Hájkovou. Ani letos nechyběl sólista Státní opery Praha a držitel ceny Thálie pro rok 2010 Richard Haan.

Popadesáté se Memoriálu Alfreda Nikodéma zúčastnil Vladimír Komárek, který byl desetkrát ředitelem této akce. "Pamatuju ročníky, kdy se teplota vody blížila nule, nejteplejší Vltavu jsem na memoriálu zažil 6,9 stupně," vzpomínal.

První vánoční vystoupení otužilců ve Vltavě, tehdy pod vedením samotného Alfreda Nikodéma, se konalo v roce 1923. Za první ročník pod názvem Memoriál Alfreda Nikodéma se považuje akce z roku 1947. Rekordních 431 otužilců se memoriálu zúčastnilo v roce 2019.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď