Opoziční smlouva svedla dohromady dva nesmiřitelné rivaly

Předčasné volby v roce 1998 vyhrála ČSSD (32,3 procenta, 74 poslanců), před ODS (27,7 procenta, 63 poslanců), KSČM (11,03 procenta, 24 poslanců), KDU-ČSL (9 procent, 20 poslanců) a Unií svobody (8,6 procenta, 19 poslanců). Rýsovala se tedy možnost silné menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL s 94 poslanci ve sněmovně, silné středo-levé vlády ČSSD s KDU-ČSL a Unií svobody (US) s dostatečnou většinou 113 poslaneckých mandátů, nebo pravicové vlády ODS, KDU-ČSL a US s těsnou většinou 102 hlasů.

Miloš Zeman nabízel KDU-ČSL a Unii svobody (US) opakovaně možnost vstoupit do vlády společně s ČSSD. Jeho nabídka byla v jednu chvíli opravdu velkorysá - vládu by řídil šéf KDU-ČSL Josef Lux, koaliční strany by měly právo veta a US čtyři ministry. Vše se nakonec zadrhlo na neústupnosti US, která odmítla jít s ČSSD do jedné vlády. Pravicová varianta vlády ODS, KDU-ČSL a Unie svobody byla neprůchodná vzhledem k osobním animozitám mezi lídry jednotlivých stran, ale ze všeho nejvíc vadila Luxovi a Rumlovi osoba Václava Klause.

Hrozící patová situace nakonec dovedla dva rivaly Zemana s Klausem k uzavření dohody s názvem Opoziční smlouva. Účelové spojenectví bylo kritizováno členskými základnami a voliči obou stran, více ovšem rozladilo příznivce pana profesora. Zatímco vláda ČSSD si v poklidu realizovala zadlužování země a budovala sociální stát, ODS se předváděla v rétorických cvičeních o návratu socialismu, aby pak hlasováním tento stav podpořila. Absence parlamentní kontroly dala křídla Šloufovu křídlu, které vyrábělo jeden skandál za druhým. Zakázky přidělované bez výběrových řízení, deblokace ruského dluhu podivné firmě, která sídlí na podivné adrese a nikdo ji pořádně nezná, Kavanovy skandály (například Český dům v Moskvě), koupční chování ministra Grosse (neznámý původ příjmů jeho manželky) či Lachnita (dálnice do Ostravy) byly propírány v tisku, ale smluvněopoziční ODS je tolerovala.

Přestože to původně čekal málokdo, opoziční smlouva vydržela celé čtyřleté volební období. Představitelé ODS, kterým je smlouva nejvíce vytýkána a jejichž strana na ni doplatila mnohem více než ČSSD, se brání tehdejší patovou situací a připomínají nevhodný volební systém, který v praxi neumožňuje sestavit většinovou vládu.

Mnohem menší dávku tolerance k výstřelkům a experimentům socialistické vlády než smluvněopoziční poslanci však měli voliči ODS, kteří o čtyři roky později vystavili své straně účet za opoziční smlouvu. Po čtyřech letech "vlády sebevrahů" dalo ČSSD hlas přes 30% voličů. ODS skončila na druhém místě s necelými 25 procenty obdržených hlasů.

Samotný nápad pomocí smlouvy "ohlídat" menšinovou vládu socialistů nebyl až tak špatný, ODS však chyběla vůle přitlačit Zemanovu vládu ke zdi a znemožnit jí zadlužování země a další socialistické experimenty. Pokud cítila, že se jí situace vymyká z rukou, měla od smlouvy ustoupit a nebrat na svá bedra spoluzodpovědnost za něco, s čím nesouhlasí a co nebylo v jejích silách ovlinit.

Jak se vyjadřovali o (ne)možnosti vzájemné spolupráce Klaus a Zeman

19.července 1994 - Případná koalice mezi ČSSD a ODS by byla podvodem na voliči. Tento výrok předsedy ČSSD Miloše Zemana citovalo Rudé právo, které se Zemanem přineslo krátký původní rozhovor. Zeman v něm reaguje na údajnou dohodu o povolební koalici mezi ODS a ČSSD, jejíž text byl v první polovině července zaslán redakcím některých novin.

3.října 1996 - Předseda ODS Václav Klaus napadl sociální demokracii za to, že "zásadním způsobem" společně s komunisty ohrožuje polistopadový vývoj v ČR. Uvedl, že sociální demokracie, kterou označil za "zcela protireformní stranu", zaútočila na samotné základy polistopadového vývoje, pokouší se vládnout parlamentem, směšuje úlohy zákonné a výkonné moci a snaží se dokonce úkolovat vládu. V reakci na Klausovo prohlášení Zeman uvedl, že Klaus trpí stihomamem.

18.května 1997 - Klaus a Zeman v diskusním televizním pořadu kategoricky vyloučili možnost velké koalice svých stran. Zdůraznili, že příčinou jsou programové rozdíly a nikoliv osobní nevraživost. "Taková velká koalice by byla, domnívám se, z obou stran, podvodem na voličích," řekl Zeman.

2.srpna 1997 - Podle vyjádření ČSSD, které poskytl novinářům tiskový mluvčí strany Jiří Kantůrek, sociální demokracie považuje koalici s ODS za nepřijatelnou. Strana tak reagovala na tvrzení deníku Právo, podle něhož místopředsedové Vladimír Špidla, Ivo Svoboda a Petra Buzková a šéf poslanců Stanislav Gross již delší dobu připravují ve straně vhodnou půdu pro ovládnutí řídících funkcí a poté uzavření takzvané velké koalice s ODS. Všichni čtyři tvrzení deníku důrazně odmítli.

14.března 1998 - Místopředseda ODS Miroslav Beneš vyloučil povolební koalici ODS s ČSSD. "Občanská demokratická strana podle všech úvah, které zatím byly vedeny, v žádném případě nepřipouští koalici se sociální demokracií," prohlásil Beneš.

10.dubna 1998 - Klaus tlumočil rozčarování ODS nad úmyslem Unie svobody tolerovat případnou vládu koalice ČSSD a KDU-ČSL. "Chápeme jeho slova jako jeho rezignaci na zabránění vítězství levice v těchto volbách a chápeme je také jako potvrzení hlubokých rozdílů v politických postojích mezi ODS a Unií svobody," řekl Klaus. "ODS dobře ví, že tato země potřebuje vládu, která zaručí pokračování transformace a nepřinese návrat socialismu, a z tohoto důvodu případnou vládu ČSSD a KDU-ČSL my v žádném případě tolerovat nebudeme," prohlásil.

15.května 1998 - Klaus uvedl, že je pobaven spekulacemi, které z jeho několika nikoliv utajovaných schůzek se Zemanem vyvozují, že se na nich mohlo mluvit o sestavení povolební koalice ODS a sociálních demokratů. "Dělat z toho nějakou hru tohoto typu musím považovat za skutečně úsměvné," prohlásil Klaus. Spekulace, že by se Zemanem domlouvali povolební koalici, řadí Klaus, jak řekl, do kategorie kachen, které docela rád slyší, když se rozehrávají, "protože o těch se snadno říká, že jsou nesmyslem".

Zeman prohlásil, že jeho schůzky s Klausem nejsou ničím jiným, než přirozenou komunikací předsedy sněmovny s předsedou parlamentní strany. Připomněl, že sjezd ČSSD koalici s ODS stejně jako s komunisty a republikány zapověděl již více než před třemi lety. Klause Zeman označil za svého politického protivníka stejně jako je sociální demokracie politickým protivníkem ODS.

2.června 1998 - Grémium ODS kategoricky odmítlo výroky senátora Václava Bendy o případné povolební koalici s ČSSD a požádalo jej, aby vše vysvětlil. O možnosti povolební koalice hovořil Benda s ředitelem finančního analytického odboru ministerstva financí Stanislavem Kosíkem. Kosíkovou indiskrecí se Bendova předpověď dostala na veřejnost a vyvolala nevoli vedení strany.

7.června 1998 - Zeman a Klaus se v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie shodli, že vládní koalici ČSSD a ODS nebude možné po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny vytvořit kvůli neslučitelnosti stranických programů, a nikoli z důvodu případných osobních antipatií předsedů obou stran.

10.června 1998 - Klaus v prohlášení pro ČTK uvedl: "Kategoricky prohlašuji, že spekulace o tom, že ODS bude po volbách tolerovat menšinovou vládu sociální demokracie (s jakýmikoli partnery) jsou neopodstatněné a nesmyslné."

12.června 1998 - ČSSD podle Zemana neuvažuje a ani nehodlá uvažovat o jakékoli koalici s ODS a Unií svobody. Místopředsedkyně ČSSD Petra Buzková v rozhovoru pro Právo připustila, že kdyby její strana vyhrála parlamentní volby a její šéf byl pověřen sestavením nové vlády, mohla by ČSSD o svých parlamentních partnerech rozhodnout na mimořádném sjezdu. Zároveň potvrdila, že cílem ČSSD by bylo sestavit stabilní vládu, ale vyloučila případnou koalici s ODS.

Zeman by koalici ČSSD s ODS a Unií svobody považoval za "podvod a zradu" voličů. "Pokud budu předsedou sociální demokracie, budu garantovat, že k žádné takové koalici nikdy nedojde," zdůraznil šéf nejsilnější politické strany.

13.června 1998 - Klaus vzkázal Zemanovi, že od ODS nemůže očekávat tolerování případné menšinové vlády ČSSD. Reagoval tak na Zemanova slova, který by přivítal, kdyby ODS podobně jako sociální demokracie před dvěma lety při hlasování o důvěře vládě opustila sněmovní síň. "My jsme sociální demokracii před dvěma lety o něco takového neprosili a nežádali. Jakákoli forma podpory vládě sociální demokracie v čele s člověkem, který hovoří o spálené zemi, pro nás bohužel nepřipadá v úvahu," řekl Klaus ČTK po skončení volebního mítinku ODS v Olomouci.

26.června 1998 - ODS oznámila, že rozhodně nemíní vyslyšet výzvu sociálních demokratů k toleranci vlády ČSSD a KDU-ČSL a trvá na svém původním stanovisku, že je pro ni vláda ČSSD nepřijatelná. "Takovou vládu bychom netolerovali, upřednostňujeme zcela jednoznačně koalici s lidovou stranou a Unií svobody," řekl ČTK tiskový mluvčí ODS Václav Musílek.

30.června 1998 - Člen Výkonné rady ODS Vlastimil Tlustý nevyloučil, ale ani nepotvrdil možnost, že ODS bude tolerovat menšinovou vládu ČSSD, pokud selžou všechny pokusy o sestavení vlády ODS, KDU-ČSL a Unie svobody. "To dneska není na pořadu dne, a až se to na pořad dne dostane, tak odpovíme," řekl Tlustý po zasedání užšího stranického vedení.

Stanoviska ODS a ČSSD k povolební situaci a jejímu řešení se podstatně sblížila a Zeman dokonce obecně naznačil možnost "domluvy" v otázce sestavování vlády, v níž by "měly významné postavení obě nejsilnější politické strany". Klaus po setkání se Zemanem nevyloučil možnost, že ODS bude tolerovat případnou menšinovou vládu ČSSD.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď